04. dec. 2023 o 22:18
TASR, Koktejl

Fenomén sa vracia: Veľké prekvapenie pre fanúšikov Karola Duchoňa

placeholder
Slovenský spevák Karol Duchoň.
Zdroj: TASR

Priaznivci si prídu na svoje.

Domáce promi
04. dec. 2023 o 22:18
Fenomén sa vracia: Veľké prekvapenie pre fanúšikov Karola Duchoňa

Priaznivci si prídu na svoje.

V nedeľu 5. novembra uplynulo 38 rokov od úmrtia legendárneho speváka Karola Duchoňa. Symbolicky v tento deň vyšla kompilácia Piesne nosím, ktorá ponúkne 15 doteraz nevydaných skladieb alebo ich verzií.

Vydavateľstvo Musica v koprodukcii s RTVS pripravili z ich archívov ozajstné spevákove skvosty, ktoré sa v minulosti nedostali na žiadnu LP platňu či CD. Karol Duchoň ich nahral pre účely rozhlasu či televíznych programov, vysielaných v tom čase v Československej televízii. Názov albumu Piesne nosím vychádza podľa vydavateľa nielen z názvu samotnej pesničky, ale inšpiroval ho aj nápis na Karolovom hrobe, kde stojí: "Piesne nosím, odteraz vaše sú, nech vám navždy iba šťastie nesú."

"Je to bezprecedentný fenomén, sláva Karola Duchoňa trvá dlhší čas z umeleckého neba než trvala jeho životná púť. Napriek tomu jeho popularita stále neklesá, skôr naopak. Neexistuje v dejinách česko-slovenskej pop music interpret, ktorý vydáva aj 38 rokov po svojom odchode pravidelne reedície CD či LP. Nápis vytesaný na Karolovom pomníku je opis jeho životného poslania. Nosí piesne a šťastie," hovorí producent a vydavateľ Martin Hanuska.