22. máj. 2025 o 08:51
TASR, Koktejl

Známy raper čelí obvineniu z terorizmu: Na koncerte spravil zásadnú chybu

placeholder
Rich Peppiatt, Naoise ó Cairealláin, DJ Provaí and Mo Chara z Kneecap.
Zdroj: TASR/AP

Hudobné legendy sa postavili na obranu umelca.

Zahraničné promi
22. máj. 2025 o 08:51
Známy raper čelí obvineniu z terorizmu: Na koncerte spravil zásadnú chybu

Hudobné legendy sa postavili na obranu umelca.

Britská polícia v stredu oznámila, že člena írskej rapovej skupiny Kneecap obvinila z terorizmu, ktorého sa dopustil údajným vystavením vlajky libanonského militantného hnutia Hizballáh počas koncertu v Londýne. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

Obvineným je 27-ročný Liam O'Hanna, vystupujúci pod menom Mo Chara. Proiránske hnutie Hizballáh je v Británii zakázané. O'Hanna jeho vlajku vystavil na koncerte 21. novembra 2024. Policajné vyšetrovanie sa začalo v apríli - po tom, ako sa na internete objavil videozáznam z koncertu.

O'Hanna je obvinený z vystavovania vlajky „takým spôsobom alebo za takých okolností, ktoré vzbudzujú dôvodné podozrenie, že je podporovateľom zakázanej organizácie“, čo je v rozpore so zákonom o terorizme z roku 2000. Rapper z Belfastu sa má 18. júna dostaviť pred súd vo Westminsteri.

Kapela, známa svojím konfrontačným štýlom a írskymi nacionalistickými posolstvami, poprela, že by podporovala násilie alebo zakázané skupiny. Uviedla, že videozáznamy boli „zámerne vytrhnuté z kontextu“.

Negatívna reakcia skupiny k obvineniam viedla k zrušeniu niekoľkých jej koncertov, vrátane vystúpení v juhozápadnom Anglicku a Nemecku. V piatok mala Kneecap vystúpiť na festivale v Londýne.

Rodina konzervatívneho poslanca Davida Amessa, ktorého v roku 2021 smrteľne dobodal stúpenec skupiny Islamský štát, vyzvala Kneecap po incidente s vlajkou Hizballáhu na ospravedlnenie. Líder strany Kemi Badenoch žiadal dokonca zákaz kapely.

Skupina vo svojom vyhlásení z apríla poprela, že by propagovala extrémistické názory, a ospravedlnila sa rodinám Amessa i jeho kolegyne Jo Coxovej, ktorú v roku 2016 - týždeň pred kontroverzným referendom o brexite - zavraždil sympatizant neonacistov. Skupina Kneecap deklarovala, že „nepodporuje a nikdy nepodporovala Hamas ani Hizballáh.“

Obe tieto formácie - pôsobiace najmä v palestínskom Pásme Gazy a v Libanone - sú v Spojenom kráľovstve zakázané ako teroristické organizácie a vyjadrovať im podporu je trestný čin. Podporu pre Kneecap vyjdarilo takmer 40 hudobníkov a skupín vrátane Pulp, Paul Weller, Primal Scream a Massive Attack, ktorí obvinili úrady z potláčania slobody v tvorbe.