Pápež Lev XIV. v nedeľu doobeda na inauguračnej omši vo Vatikáne oficiálne prevzal svoj úrad. Nová hlava cirkvi počas omše prijala dva kľúčové znaky pontifikátu - pálium a rybársky prsteň. Práve počas prijímania rybárskeho prsteňa Svätým otcom poriadne lomcovali emócie. Už počas vyhlásenia nového pápeža si ľudia mohli všimnúť dojatie na tvári Leva XIV. Počas prvého vystúpenia na balkón Baziliky sv. Petra zadržiaval slzy dojatia.
Na inauguračnej omši sa tento silný moment zopakoval. Rybársky prsteň mu totiž na prst prišiel navliecť filipínsky kardinál Luis Antonio Tagle, s ktorým má kamarátsky vzťah. Práve kardinál Tagle mu podľa jeho slov počas konkláve pomáhal a Robertovi Francisovi Prevostovi dokonca pred finálnym hlasovaním ponúkol cukríky, aby sa aspoň trochu upokojil. Teraz mal kardinál Tagle tú česť stáť pri novom pápežovi aj v takto významnom momente, ako je navlečenie rybárskeho prsteňa, ktorý je symbolom pontifikátu. Dojímavý moment si pozrite vo videu.
Pápež Lev XIV. si želá zjednotenú a misionársku cirkev
Pápež Lev XIV. v homílii počas svojej inauguračnej omše na Námestí svätého Petra vo Vatikáne v nedeľu poukázal na to, že v súčasnej dobe je vo svete priveľa rozdelenia, a podľa vlastných slov si želá zjednotenú cirkev, ktorá bude kvasom pre svet.
„V našej dobe stále vidíme priveľa rozdelenia, priveľa rán spôsobených nenávisťou, násilím, strachom z inakosti, ale aj hospodársky systém, ktorý vykorisťuje zdroje Zeme a vytláča na okraj tých najchudobnejších,“ povedal v homílii.
Odvolal sa na pápeža Leva XIII., ktorý viedol cirkev pred viac než storočím a encyklikou Rerum novarum o robotníckej otázke vyložil sociálnu náuku cirkvi. Z encykliky súčasný pontifex citoval slová o láske ako kľúčovom posolstve evanjelia: „Ak by vo svete prevládla, či by hneď neustal každý rozpor a nevrátil sa pokoj?“
Nový pápež v krátkosti vzdal hold svojmu predchodcovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok. Následne uviedol, že kardináli sa v konkláve na začiatku mája zišli s tým, aby zvolili pápeža, ktorý bude schopný strážiť bohaté dedičstvo kresťanskej viery a zároveň hľadieť do budúcnosti, aby čelil otázkam, obavám a výzvam dnešného sveta.
„Bol som zvolený bez akejkoľvek zásluhy a teraz s bázňou a chvením prichádzam medzi vás ako brat, ktorý chce byť služobníkom vašej viery a vašej radosti, kráčajúc spolu s vami po cestách lásky Boha, pretože on chce, aby sme boli všetci zjednotení ako jedna rodina,“ povedal Lev XIV. Vyzval na misijného ducha v cirkvi: „aby sme sa neuzatvárali v malých skupinkách a necítili sa nadradení svetu“.
„Sme povolaní dávať Božiu lásku každému, aby sme dosiahli jednotu, ktorá neruší naše rozdiely, ale váži si osobnú históriu každého, ako aj spoločenskú a náboženskú kultúru všetkých národov,“ povedal a dodal na záver, že misionárska cirkev „musí otvárať svoje náručie svetu a ohlasovať Slovo“.
Pred homíliou a po evanjeliu, ktoré zaznelo v latinčine a gréčtine, prijal Lev XIV. pápežské insígnie - pálium a rybársky prsteň symbolizujúci službu apoštola Petra. Šesťdesiatdeväťročného Roberta Francisa Prevosta zvolili kardináli v konkláve za 267. pápeža rímskej cirkvi 8. mája. Prijal meno Lev XIV. Pápežom so všetkými právomocami sa stal ihneď, inauguračnú omšu, ktorou slávnostne začína svoj pontifikát, má desať dní po zvolení.