28. dec. 2022 o 14:00
TASR, Koktejl

Svetový pohár: Petra Vlhová v druhom obrovskom slalome v Semmeringu skončila medzi najlepšou desiatkou

placeholder
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová.
Zdroj: TASR

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v stredajšom obrovskom slalome Svetového pohára siedme miesto.

Šport
28. dec. 2022 o 14:00
Svetový pohár: Petra Vlhová v druhom obrovskom slalome v Semmeringu skončila medzi najlepšou desiatkou

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v stredajšom obrovskom slalome Svetového pohára siedme miesto.

V rakúskom Semmeringu zaostala o 1,38 s za Američankou Mikaelou Shiffrinovou, ktorá slávila víťazné double. Druhá skončila so stratou 10 stotín po prvom kole vedúca Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová. Tretia bola Talianka Marta Bassinová, ktorá si upevnila post priebežnej líderky disciplíny.

Shiffrinová bola po prvom kole druhá o 22 stotín za Gutovou-Behramiovou. V druhom predviedla na rozbitej trati plnej terénnych nerovností dravú jazdu a vyšvihla sa na najvyšší stupienok. Dosiahla 79. víťazstvo v prestížnom seriáli a už len tri triumfy jej chýbajú k tomu, aby sa dotiahla na ženský rekord Lindsey Vonnovej (82). Absolútny rekord drží Švéd Ingemar Stenmark, ktorý získal prvé miesto celkom v 86 pretekoch.

Američanka je suverénne na čele celkového poradia SP o 305 bodov pred Taliankou Sofiou Goggiovou, Vlhovej patrí so stratou 319 bodov tretie priečka. „Pred druhým kolom som bola nervózna. Trať bola hrboľatá, no zvládla som to a podarilo sa mi dostať na prvé miesto. Som rada, že pred štvrtkovým nočným slalomom si aspoň trochu oddýchnem. Ťažko robiť nejaké prognózy, viaceré dievčatá budú mať tie najvyššie ambície,“ povedala Shiffrinová v cieľových priestoroch.

Vlhová nenadviazala na vystúpenie z utorňajšieho „obráku“, v ktorom skončila druhá. Slovenka nevyťažila z toho, že trať 1. kola staval jej asistent trénera Matej Gemza a usadila sa na siedmom mieste so stratou 1,42 s na Gutovú-Behramiovú. Na druhom medzičase mala už takmer sekundové manko na líderku. „Nebolo to úplne ideálne. Snažila som sa zopakovať jazdu z utorňajšieho 2. kola, no spravila som tam viacero chýb,“ uviedla Vlhová.

Ani v druhom kole sa nevyhla viacerým zaváhaniam. V cieli sa zaradila na tretie miesto za Kanaďanku Valerie Grenierovú a Poľku Marynu Gasienicovú-Danielovú. Po pokazených jazdách Švédky Sary Hectorovej a Rakúšanky Kathrin Truppeovej si napokon udržala pozíciu z prvého kola.

„Chcela som niečo viac, dnes to takto vyšlo. V cieli som bola celkom hotová. Snažila som sa byť rýchla, no odišli mi sily,“ priznala v rozhovore pre RTVS Vlhová. „Tie kolá boli trošku iné, ale tu sa nedá stavať niečo úplne rozdielne. Do zajtra sa budem snažiť čo najviac zregenerovať a čo najlepšie sa pripraviť. Dúfam, že pred Záhrebom ešte načerpám nejaké sily. Uvidíme,“ dodala Vlhová.

VÝSLEDKY OBROVSKÉHO SLALOMU SP ŽIEN V SEMMERINGU

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 2:03,51

2. Lara Gutová-Behramiová (Švajč.) +0,10

3. Marta Bassinová (Tal.) +0,47

4. Federica Brignoneová (Tal.) +0,50

5. Valerie Grenierová (Kan.) +0,85

6. Maryna Gasienicová-Danielová (Poľ.) +0,92

7. Petra VLHOVÁ (SR) +1,38

8. Ricarda Haaserová (Švajč.) +1,50

9. Paula Moltzanová  (USA) +1,93

10. Tessa Worleyová (Fr.) +1,95

CELKOVÉ PORADIE SP (PO 14 SÚŤAŽIACH)

1. Shiffrinová 775 bodov

2. Sofia Goggiová (Tal.) 470

3. VLHOVÁ 456

4. Wendy Holdenerová (Švajč.) 400

5. Gutová-Behramiová 371

6. Corine Suterová (obe Švajč.) 337

OBROVSKÝ SLALOM (4)

1. Bassinová 300

2. Shiffrinová 260

3. Gutová-Behramiová 252

4. VLHOVÁ 226

5. Brignoneová 174

6. Sara Hectorová (Švéd.) 172