14. dec. 2024 o 04:00
Famous.cz, Koktejl

Odborníci bijú na poplach, u mužov dramaticky narastá počet mŕtvic: Štyri závažné faktory!

placeholder
Mŕtvica sa týka čoraz väčšieho počtu mužov (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Za posledných dvadsať rokov vzrástol počet mŕtvic u mužov mladších ako štyridsať rokov takmer o štvrtinu.

Zdravie
14. dec. 2024 o 04:00
Odborníci bijú na poplach, u mužov dramaticky narastá počet mŕtvic: Štyri závažné faktory!

Za posledných dvadsať rokov vzrástol počet mŕtvic u mužov mladších ako štyridsať rokov takmer o štvrtinu.

Oproti tomu počet život ohrozujúcich príhod u žien v rovnakom veku vzrástol iba o jedno percento. Podľa expertov za to môže jednoducho to, že sa mladí ľudia stále častejšie stravujú v rýchlom občerstvení, požívajú nadmerné množstvo alkoholu, nedostatočne sa pohybujú a sú stresovaní v práci. Mŕtvica pritom môže viesť k invalidite a má negatívne spoločenské dôsledky.

Jej liečba je drahá a náročná a postihnutý je na dlho, ak nie navždy, zbavený pracovnej schopnosti. Najčastejšou príčinou mŕtvice sú tukové usadeniny alebo krvná zrazenina, ktorá upchá tepny zásobujúce mozog, tzv. ischemická mŕtvica. Druhá forma, hemoragická mŕtvica, vzniká, keď praskne cieva v mozgu a krv začne unikať do mozgu.

Aj keď sa liečba mŕtvice a jej následkov výrazne zlepšila, počet osôb s mŕtvicou výrazne vzrástol. „Veľký stres, zlá strava, sedavé zamestnanie, fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu, všetky tieto faktory prispievajú k vysokému krvnému tlaku spôsobujúcemu mŕtvicu,“ tvrdia odborníci z britskej Asociácie pre liečbu mŕtvice.

Pitie vysokého množstva alkoholu môže zvýšiť množstvo hormónu, ktorý spôsobuje zužovanie ciev, obmedzuje prietok v tele a zvyšuje riziko vzniku zrazenín. Aj keď v populácii priemerná spotreba alkoholu klesá, pribúda tých, ktorí ho nadužívajú v extrémnom množstve.

„Tieto nové údaje podporujú náš výskum, podľa ktorého za posledných dvadsať rokov prudko vzrástol počet ľudí postihnutých cievnou mozgovou príhodou, najmä v produktívnom veku. Odhaduje sa, že keď niekto prekoná mŕtvicu, môže stratiť približne dva milióny mozgových buniek za minútu, a preto je rýchla diagnóza a liečba veľmi dôležitá,“ dodávajú vedci z britskej Asociácie Stroke.