12. jún. 2024 o 15:24
žani, TASR, Koktejl

Šimkovičová mala vystúpiť v parlamente, prichytili ju v Chorvátsku: Aha, s ktorým známym mužom bola na jachte!

placeholder
Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová
Zdroj: TASR - Martin Baumann

V médiách sa objavila fotka a video.

Domáce správy
12. jún. 2024 o 15:24
Šimkovičová mala vystúpiť v parlamente, prichytili ju v Chorvátsku: Aha, s ktorým známym mužom bola na jachte!

V médiách sa objavila fotka a video.

Vyšlo najavo, že ministerka kultúry Martina Šimkovičová a poslanec Peter Kotlár (SNS) sa 11. júna nezúčastnili rokovania v Národnej rade, kde sa predkladal návrh novely zákona o mediálnych službách. Podľa informácií Denníka N, si miesto parlamentu užívali na súkromnej ceste v Chorvátsku. Dvojica už roky spolu vystupuje v internetovej televízii.

Šimkovičová a Kotlár mali pricestovať do obľúbenej dovolenkovej destinácie v sobotu 8. júna. Portál zverejnil aj ich fotku v zladených modrých tričkách, aké mali aj ďalší naokolo. Autor záberu chcel zostať v anonymite. Zúčastniť sa mali na jachtárskych pretekoch v obľúbenom dovolenkovom meste Vodice. Jeden z účastníkov zájazdu zverejnil video na sociálnej sieti. Šimkovičovú a Kotlára môžete vidieť vľavo dole.

Novela zákona o mediálnych službách

Vláda schválila návrh novely zákona o mediálnych službách a transpozície príslušných nariadení Európskej únie (EÚ) 22. mája. Kabinet takisto odobril návrh, aby sa o legislatíve rokovalo v skrátenom konaní.

Koordinačným orgánom pre dohľad nad dodržiavaním povinností poskytovateľov online sprostredkovateľských služieb vrátane internetových vyhľadávačov má byť Rada pre mediálne služby (RpMS).

Tzv. národný koordinátor bude mať úlohu presadzovať nariadenia EÚ o digitálnych službách a dohľad nad trhom, s právomocou ukladať sankcie za porušenie povinností. "Za hlavný orgán zodpovedný za aplikáciu a presadzovanie týchto nariadení EÚ sa navrhuje RpMS, ktorá má už v súčasnosti kompetencie v oblasti platforiem na zdieľanie videí a platforiem na zdieľanie obsahu," vysvetľuje ministerstvo kultúry. Rada by v tejto súvislosti mala disponovať aj príslušnými vyšetrovacími právomocami, podobne ako ich budú mať národní koordinátori v iných členských štátoch.

RpMS bude mať tiež väčšiu voľnosť v rozhodovaní o vyhlasovaní výberových konaní na rozhlasové frekvencie, v novele zákona chce predkladateľ vypustiť obmedzenie, podľa ktorého sa tieto výberové konania mohli konať iba dvakrát ročne v konkrétnych obdobiach. "RpMS sa tak bude môcť lepšie prispôsobiť aktuálnemu počtu voľných frekvencií," argumentuje ministerstvo.

Návrh novely zákona o mediálnych službách takisto upravuje povinnosti v oblasti multimodálneho prístupu v televíznom vysielaní RTVS. Medzi programy, ktoré sú vyňaté z povinnosti hlasového komentovania pre nevidiacich, sa podľa návrhu novely majú zaradiť aj publicistické programy založené na diskusii hostí. "Pri publicistických programoch, ktoré sú založené na diskusii hostí, totiž nie je potrebné pre ich vnímanie a pochopenie zo strany nevidiacich realizovať hlasové komentovanie pre nevidiacich, keďže z hľadiska obrazovej zložky majú zvyčajne statický priebeh," uvádza návrh.

Rovnako uvádza, aby sa povinný podiel programov s multimodálnym prístupom vo vysielaní RTVS určil ako podiel z celkového vysielacieho času programov vo vysielaní všetkých televíznych programových služieb za kalendárny štvrťrok. Novela mediálneho zákona má podľa schváleného návrhu nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia s výnimkou niektorých ustanovení, ktoré sú naviazané na iné zákony, napríklad zákon o prístupnosti výrobkov a služieb pre osoby so zdravotným postihnutím.