Zverejnenie indexu vnímania korupcie organizáciou Transparency International (TI) neodráža a ani nemôže odrážať skutočnú realitu, keďže nepracuje so žiadnymi objektívnymi dátami. Uviedlo to v reakcii Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR. Rebríček je podľa rezortu zostavený zo subjektívnych názorov a pocitov vybraných ľudí, ktorých identita je neznáma, majú pochádzať z podnikateľského prostredia.
Rezort spravodlivosti tvrdí, že komentár slovenskej pobočky organizácie je manipuláciou verejnej mienky z faktického, časového i zdrojového hľadiska.
"V rebríčku za rok 2024 sa podľa Transparency International Slovensko (TIS) odrážajú zmeny schválené súčasnou vládou, najmä zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, novely trestných kódexov a zrušenie Národnej kriminálnej agentúry. Podľa slov zástupcov TIS mapuje rebríček vnímania korupcie obdobie do septembra 2024. Novela trestného zákona a poriadku bola účinná od 6. augusta 2024, teda necelé dva mesiace, Národná kriminálna agentúra bola zrušená od 1. septembra 2024 a agenda po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry prešla na iné zložky v rámci prokuratúry, pričom dozor v kauzách bol zachovaný," skonštatovalo MS v stanovisku, ktoré TASR zaslali z tlačového oddelenia rezortu.
Vyjadrenia TIS k rebríčku preto ministerstvo označilo za "pocitové argumenty opozície", ktoré "určite neodrážajú objektívnu realitu". Vyjadrenia predstaviteľov TIS, ich prieskum a aj samotný rebríček by sa mal podľa MS konfrontovať s realitou. "Dnešnú správu TIS považujeme za hoax a vnímame ju ako zapojenie mimovládnej organizácie do boja proti súčasnej vláde," dodal rezort.
Slovensko sa v roku 2024 umiestnilo na 59. mieste v rámci Indexu vnímania korupcie (CPI), ktorý každoročne zostavuje organizácia TI. V porovnaní s historicky najlepším umiestením z roku 2023 (47. miesto) ide o prepad o 12 priečok. Najlepšie v hodnotení skončili Dánsko, Fínsko, Singapur a Nový Zéland.
Slovensko dosiahlo skóre 49 zo 100, o päť bodov menej ako v roku 2023. "Za jeden rok vlády Roberta Fica sa skóre Slovenska prudko znížilo, pretože početné reformy oslabujú protikorupčné kontroly a obchádzajú verejné konzultácie," uvádza TI. Poukázala napríklad na rozpustenie špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry, ktoré boli zodpovedné za boj proti korupcii a závažnej trestnej činnosti.