10. júl. 2024 o 13:25
TASR, Koktejl

Osudné porušenie pokynov národného parku: Turistu z Európy zabil slon

placeholder
Španielskeho turistu zabil slon (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Polícia spustila vyšetrovanie incidentu.

Zahraničné správy
10. júl. 2024 o 13:25
Osudné porušenie pokynov národného parku: Turistu z Európy zabil slon

Polícia spustila vyšetrovanie incidentu.

Španielskeho turistu ušliapal slon po tom, ako muž vystúpil z auta, aby si zviera odfotil. Oznámili to v utorok juhoafrické úrady, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Nešťastie sa odohralo v nedeľu v národnom parku Pilanesberg v Juhoafrickej republike. Park leží približne 200 kilometrov severozápadne od metropoly Johannesburg. Štyridsaťtriročný Španiel a tri ďalšie ženy sa viezli v aute po parku, keď natrafili na malú čriedu troch dospelých slonov a troch mláďat.

"Muž podľa dostupných informácií zastavil auto, vystúpil z neho a priblížil sa k slonom, aby si ich odfotil. Slony naňho potom zaútočili a zabili ho," vyhlásil hovorca polície. Španiel svojim správaním porušil pokyny národného parku, podľa ktorých turisti nemajú otvárať okná a majú zostať v autách.

Hlavná samica čriedy zaútočila po tom, ako spozorovala blížiaceho sa muža, uviedol hlavný ochranár Výboru na správu parkov a cestovného ruchu Severozápadnej provincie Pieter Nel. Priblížil, že ochrana mláďat je pri slonoch bežným správaním. "Mnohí turisti sú slepí k nebezpečenstvu a neuvedomujú si, aké tieto zvieratá dokážu byť nebezpečné," povedal Nel pre AFP.

Polícia uviedla, že spustila vyšetrovanie incidentu. Zvyšné osoby neutrpeli zranenia. Útoky slonov nie sú v Juhoafrickej republike nezvyčajné. V roku 2021 slony v Krugerovom národnom parku zabili muža podozrivého z pytliactva.