05. dec. 2023 o 16:00
krsk, TASR, Koktejl

Nela Pocisková zdieľala spomienku na Haščákovú († 43): Pamätám si to ako včera...

placeholder
Pocisková si zaspomínala na Hačšákovú.
Zdroj: TASR - Michal Svítok, Zuzana Čižmáriková

Hoci speváčku už dlhší čas trápili zdravotné problémy s pankreasom, bolo jej úmrtie pre celú rodinu aj Slovensko nepredstaviteľným šokom.

Domáce promi
05. dec. 2023 o 16:00
Nela Pocisková zdieľala spomienku na Haščákovú († 43): Pamätám si to ako včera...

Hoci speváčku už dlhší čas trápili zdravotné problémy s pankreasom, bolo jej úmrtie pre celú rodinu aj Slovensko nepredstaviteľným šokom.

Speváčka Barbara Haščáková zomrela 22. novembra na Floride v USA vo veku 43 rokov. Pre TASR to potvrdil brat zosnulej umelkyne Andrej Haščák. Uviedol, že lekári v nemocnici Memorial Hospital v meste Sarasota, kde žila, určili ako príčinu smrti náhlu cievnu mozgovú príhodu.

"Posledná rozlúčka s Barbarou sa uskutočnila v utorok 28. novembra na miestnej rímskokatolíckej fare. Komorný akt sa konal v prítomnosti najbližšej rodiny a úzkeho okruhu priateľov. V nasledujúcich týždňoch budú jej telesné pozostatky prenesené v urne na Slovensko, pochovaná bude v našich rodných Košiciach," dodal Haščák.

Spomienky Pociskovej

Nečakaný odchod umelkyne zasiahol aj herečku a speváčku Nelu Pociskovú. Na jej pamiatku zdieľala na Instagrame svoje spomienky. "Keď som chodila na základku, cez prestávky som na dvore spievala Hral na trúbku. Milovala som tú skladbu a spolužiačky mi vraveli, aby som spievala. Pamätám si to ako včera, ďakujem Barbara Haščáková za tvoju inšpiráciu, odpočívaj v pokoji," vyliala si srdce Pocisková.

Album Barbary Haščákovej s názvom Ver, že ja pokrstili v októbri 1999 v Bratislave Július Kinček a Vlado Franc. Súčasne vtedy po prvýkrát prezentovali aj Barbarin videoklip k pesničke Hral na trúbku.

Producentmi v poradí druhého sólového albumu Haščákovej boli Pavol Habera a Juraj Tatár. Autorsky sa na albume okrem Haščákovej podieľal dvoma piesňami aj spevák a gitarista skupiny IMT Smile Ivan Tásler a ako spoluautor jednej skladby i Habera. Pri tvorbe piesní, ktoré žánrovo zasahovali do všetkých smerov modernej slovenskej populárnej hudby, pomáhal Haščákovej aj jej brat Andrej.

Barbara Hasčáková sa narodila v decembri 1979 v Košiciach, v 90. rokoch minulého storočia sa zapísala na zoznam stálic populárnej hudby. Najskôr pôsobila v skupine Maduar, neskôr v zoskupení MC Erik & Barbara a nakoniec sa uplatnila ako sólová speváčka. V roku 1998 získala ocenenie Slávik a o rok neskôr aj cenu Grand Prix v Poľsku. V USA žila od roku 2000. Na Slovensku jej vyšlo niekoľko albumov, v USA pridala ďalšie dva.