21. nov. 2023 o 16:52
TASR, Koktejl

Čaputová toho má dosť: Nemôžeme pred tým zakrývať oči

placeholder
Prezidentka Zuzana Čaputová.
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Prezidentka prehovorila o pálčivej téme.

Domáca politika
21. nov. 2023 o 16:52
Čaputová toho má dosť: Nemôžeme pred tým zakrývať oči

Prezidentka prehovorila o pálčivej téme.

Pred násilím na deťoch nemôžeme zakrývať oči a musíme urobiť všetko pre to, aby sme mu vedeli predchádzať a obetiam dokázali čo najlepšie pomôcť. Prezidentka Zuzana Čaputová to uviedla na sociálnej sieti po návšteve Centra Slniečko v Nitre, ktoré pomáha týraným a zneužívaným deťom.

Zamestnankyne Slniečka podľa prezidentky volajú po efektívnejšej a lepšej podpore zo strany štátu. "Napríklad prepojením právnych noriem a postupov tak, aby zneužívané deti nemuseli o tejto skúsenosti opakovane vypovedať pred rôznymi inštitúciami a neboli tak zbytočne traumatizované," načrtla Čaputová.

Prezidentka upozornila aj na potrebu posilniť prevenciu a podporovať kultúrne zmeny, ktoré znížia výskyt násilia v spoločnosti aj zlepšovaním schopnosti rodičov vychovávať deti bez telesných trestov.

Prezidentka tiež podporila výzvu vláde, ktorá obsahuje aj návrhy odborníkov Slniečka a ich partnerskej organizácie Náruč. Návrhy vychádzajú podľa prezidentky z rokov praxe a bezpochyby si pozornosť kabinetu zaslúžia.