12. dec. 2023 o 20:00
NK, Koktejl

5 typov hnačiek, o ktorých by ste mali vedieť: Kedy treba hneď utekať k lekárovi?!

placeholder
Hnačka môže signalizovať závažné ochorenie. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Vaša stolica môže odhaliť závažné problémy.

Zaujímavosti
12. dec. 2023 o 20:00
5 typov hnačiek, o ktorých by ste mali vedieť: Kedy treba hneď utekať k lekárovi?!

Vaša stolica môže odhaliť závažné problémy.

Rovnako ako existujú rôzne typy stolice, popísané Bristolskou tabuľkou stolice, existuje aj päť rôznych typov hnačky. A každý z nich znamená niečo iné, pokiaľ ide o vaše zdravie. Niekedy môže dokonca naznačovať, že máte v skutočnosti zápchu, informoval The Sun.

Pri myšlienke, že by ste mali skúmať výkaly sa vám môže robiť nevoľno, keďže to nie je zrovna príjemná úloha. Ale podľa gastroenterológa Rudolpha Bedforda práve to môže byť kľúč k zastaveniu vašej hnačky.

Týchto päť typov hnačiek môže signalizovať závažné problémy:

1. Osmotická hnačka

Osmotická hnačka je obzvlášť vodnatá stolica. Dochádza k nej vtedy, keď sa do čriev dostane príliš veľa vody, keď má vaše telo ťažkosti so vstrebávaním potravy, povedal doktor Bedford. Bežnými spúšťačmi je napríklad neznášanlivosť laktózy a umelých sladidiel, a preto by sa tento problém mohol vyriešiť práve vyradením týchto potravín z jedálničku. Príčinou môže byť aj celiakia - v takom prípade je dobré poradiť sa so svojím lekárom.

2. Sekrečná hnačka

Sekrečná hnačka vyzerá veľmi podobne ako osmotická, ale ak sa vyhýbate spúšťačom, ako sú napríklad mliečne výrobky, ide pravdepodobne o tento typ. Gastroenterológ Scott Gabbard povedal, že pri tejto forme vaše črevá vylučujú elektrolyty do hrubého čreva, čím sa hromadí voda. Sekrečná hnačka môže byť spôsobená infekciou alebo endokrinným problémom. Tento typ mohli spôsobovať baktérie ako Vibrio cholerae, E. Coli a C difficile.

3. Exsudatívna hnačka

Býva spojená so zápalovými ochoreniami čriev, ako je Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída, a môže byť alarmujúca, pretože v stolici môžete nájsť krv alebo hnis. Podľa doktora Bedforda môžu byť príčinou aj baktérie E. coli. Ak vo vašej stolici spozorujete krv, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.

4. Paradoxná hnačka

Pri paradoxnej hnačke chorí pociťujú mučivú zápchu - ťažkosti a námahu na toalete - po ktorej nasleduje hnačka. Stáva sa to, keď sa tekutina za tým, čo je zadržané, dostane okolo stolice a vyjde von ako hnačka. "Môžete mať doslova zápchu a zároveň vylučovať tekutú stolicu," vysvetlil.

Najlepším riešením je zmierniť zápchu. Pomôcť by mohlo pitie veľkého množstva vody, cvičenie a konzumácia potravín so sorbitolom - ako sú jablká, marhule, hrozno, hrozienka, maliny a jahody, alebo pšeničné otruby a ovos. Možno však budete musieť použiť klystír. Ak sa vaša zápcha liečbou nezlepšuje, pravidelne vás nadúva a v stolici máte krv, mali by ste navštíviť svojho lekára.

5. Pseudohnačka

Pseudohnačka je falošná hnačka, ktorou môžete trpieť, ak vás chvíľková hnačka prepadne viac ako trikrát denne. Je bežná pri ochoreniach, ako napríklad syndróm dráždivého čreva (IBS), ale môže sa vyskytnúť aj v dôsledku zápchy. Ak vám nepomôže konzumácia vláknitejších potravín alebo klystír, poraďte sa s lekárom.

Podľa odborníkov by ste sa mali obrátiť na lekára, ak:

  • Je hnačka obzvlášť častá alebo závažná
  • Trvá dlhšie ako sedem dní 
  • Vaša stolica obsahuje krv 
  • Trpíte pretrvávajúcim zvracaním a nedokážete udržať tekutiny v tele
  • Máte silné alebo nepretržité bolesti žalúdka 
  • Chudnete bez toho, aby ste to mali v úmysle
  • Ide o veľké množstvo veľmi vodnatej hnačky 
  • Vyskytuje sa v noci a ruší spánok
  • Nedávno ste užívali antibiotiká alebo ste sa liečili v nemocnici
  • Máte príznaky dehydratácie - vrátane ospalosti, močíte menej ako zvyčajne a máte pocit závratu alebo točenie hlavy
  • Máte tmavú alebo čiernu stolicu, čo môže byť znakom krvácania do žalúdka