Český herec, operný a muzikálový spevák Daniel Hůlka (56) bojoval pred viac ako 10 rokmi s vážnymi zdravotnými problémami. Bol vo fáze, že to buď prežije, alebo nie. Okrem chorého pankreasu mal depresie a panické ataky. Pre portál expres.cz prezradil, že aj po rokoch si dáva pozor na to, čo zje.
„Ja by som si rezeň dal, ale nesmiem vyprážané. Mal som problémy s pankreasom, tak sa pre istotu vyhýbam vyprážanému. Preto tá mrkvička,“ smial sa Hůlka, ktorého český web oslovil na tlačovej konferencii k Dvořák Art Festivalu, kde si ostatní hostia pochutnávali na výbornom cateringu.
Takmer dvojmetrový umelec našiel šťastie pri o 23 rokov mladšej Báre Klementovej, s ktorou má dcérku Rozárku (6). Ako vo viacerých rozhovoroch priznal, rodina ho robí šťastným a svoj život delí na „pred Barborkou a po nej“. „Obaja potom delíme svoje životy na ‚pred Rozárkou a po Rozárke‘. Vďaka dievčatám som omladol o 20 rokov,“ zakončil.
Pražský rodák sa narodil 1. júna 1968. Začínal ako žiak na klavíri a flaute. Od hudby však prešiel k športu, hral volejbal. Absolvoval gymnázium, kde založil svoju prvú kapelu. Keď zo zdravotných dôvodov musel s volejbalom prestať, vrátil sa k hudbe, začal chodiť do speváckeho zboru a vyštudoval operný spev na Pražskom štátnom konzervatóriu.
Jeho prvou postavou v opere bol Krušina v Predanej neveste. Opere sa venoval až do leta 1995, kedy bol na základe konkurzu vybraný na hlavnú úlohu v muzikáli Dracula, ktorý mal premiéru 13. októbra 1995. Po Draculovi sa vrátil do opery, hral v Stavovskom divadle Dona Giovanniho. Neskôr nastúpil na jednu sezónu ako sólista do opery Národného divadla.
Hral a hrá v desiatke muzikálov Monte Cristo, Excalibur, Bedári, The Angels, Obraz Doriana Graya, Jekyll & Hade, Kat Madlář, Baron Prášil, Kleopatra, najnovším je Sibyla, kráľovná zo Sáby. Neobišiel ho ani film, zahral si Brambasa v rozprávke Z pekla štěstí a Z pekla štěstí 2.
V roku 1997 vydal debutový album Daniel Hůlka, v roku 1999 druhý album Živé obrazy, v roku 2000 album tretí Rozhovor a v máji 2004 zatiaľ ostatný, štvrtý štúdiový album Dílem já. Za rok 1998 získal Českého zlatého slávika. Od obnovenia ankety v Čechách od roku 1996 bol prvým, kto prerušil vedúce postavenie Karla Gotta. Patria mu aj štyri strieborné ocenenia za roky 1997, 1999, 2000 a 2001 a bronzový slávik za rok 2002.
ZEMANOVI VRÁTIL ŠTÁTNE VYZNAMENANIE
Český spevák Daniel Hůlka, ktorý v roku 2016 dostal od prezidenta Miloša Zemana medailu Za zásluhy, chce toto ocenenie vrátiť. Zeman ho ako človek i prezident sklamal, pretože sa podľa neho obrátil proti národu, uviedol v roku 2020 portál Novinky.cz s odvolaním sa na Hůlkov otvorený list.
Hůlka pritom patril k Zemanovým podporovateľom v oboch prezidentských voľbách. Pozastavil sa nad tým, že mu Zeman prostredníctvom rozhovoru pre denník MF Dnes odporučil, aby si za svoju účasť na protirúškovej demonštrácii „dal na hlavu studenú a mokrú handru a stiahol sa na nejaký čas do súkromia“. „Naozajstný priateľ však nikdy verejne svojho kamaráta nezosmiešni a neodkazuje mu prostredníctvom médií, že si má dať mokrú handru na hlavu, len preto, že má odlišný názor. V demokracii má každý názor rovnakú hodnotu,“ píše spevák v otvorenom liste.
Zemanovi odkázal, že ho sklamal ako človek, ale predovšetkým ako prezident. V čase, keď sa mnohí ľudia boja o budúcnosť či už seba, alebo svojich potomkov, sa k nim podľa Hůlku prezident otočil chrbtom. „Prečo si sa obrátil proti svojmu národu, proti obyčajným normálnym pracujúcim ľuďom? Prečo sa k nám správaš sprosto, agresívne, nenávistne, egoisticky, egocentricky, narcistický a úplne bohorovne?“ pýta sa spevák a zároveň oceňuje, že mu prezident ukázal „svoju pravú tvár“. Hůlka je preto rozhodnutý prísť 28. októbra na Pražský hrad a vrátiť medailu Za zásluhy.
„A k tomu Ti odkazujem to isté, čo si cez médiá odkázal Ty mne: Miloš, daj si prosím na hlavu studenú mokrú handru a stiahni sa do súkromia. Bude to lepšie pre Teba a pre nás všetkých,“ uzatvoril Hůlka V minulosti už vrátil vyznamenanie napríklad režisér Jan Němec. Ďalšie osobnosti alebo ich príbuzní odmietli od prezidenta ocenenie prijať. Ide napríklad o speváka Vladimíra Mišíka. Ocenenie pre zosnulú speváčku Věru Špinarovú odmietol prevziať jej syn. Rovnako sa zachovala aj manželka zosnulého šéfa Senátu Jaroslava Kuberu, pripomínajú Novinky.cz.