30. máj. 2024 o 19:00
emd, Koktejl

Mladá mamička mala veľké bolesti a depresie: Sila, čo si vlastnoručne vytiahla z maternice!

placeholder
Kierra kvôli vnútromaternicovému teliesku veľmi trpela.
Zdroj: TikTok/@ladiesfirstxox

Kierra sa rozhodla vziať osud doslova do vlastných rúk.

Zaujímavosti
30. máj. 2024 o 19:00
Mladá mamička mala veľké bolesti a depresie: Sila, čo si vlastnoručne vytiahla z maternice!

Kierra sa rozhodla vziať osud doslova do vlastných rúk.

Kierra Platt (27) si dala vnútromaternicové teliesko do maternice zaviesť v septembri 2023 po tom, ako jej zdravotná sestra na klinike pre endometriózu navrhla, že by jej pomohlo minimalizovať bolestivé príznaky. Keď však po troch týždňoch od jeho zavedenia stále krvácala a pociťovala nepretržité bolesti, depresie a hnev, požiadala o jeho odstránenie. O tom, čo sa stalo potom, napísal denník Sun.

Lekárka Kierre povedala, že musí počkať aspoň šesť mesiacov, aby si jej telo na antikoncepciu zvyklo. Jej problémy sa ale sa časom zhoršili. Mamička dvoch detí tvrdí, že dostala možnosť nechať si teliesko vybrať na pohotovosti alebo počkať tri mesiace na odstránenie na klinike sexuálneho zdravia.

Kierra však nechcela strácať čas čakaním na zákrok, ktorý by podľa jej slov mohla lekárka urobiť za „dve sekundy“. Rozhodla sa vziať veci do vlastných rúk a teliesko si vybrala sama. Šokujúce fotografie, ktoré zdieľala na sociálnych sieťach, ukazujú, ako drží teliesko v ruke len niekoľko minút po jeho odstránení. Kierra tvrdí, že neschvaľuje odstránenie telieska svojpomocne, ale že kvôli dlhému čakaniu jej neostávala iná možnosť.

„Do troch týždňov od zavedenia telieska som si všimla, že sa mi zmenila nálada. Stále som krvácala a špinila. Musela som ísť von, aby som si oddýchla, a neustále som plakala. Myslela som si, že tomu musím dať nejaký čas, aby sa to upokojilo a budem v poriadku,“ prezradila.

Po tom, ako začala pociťovať tieto príznaky, Kierra povedala svojej lekárke, že niečo nie je v poriadku a že si myslí, že je to kvôli teliesku. Lekárka však povedala, že hormóny vo vnútromaternicovom teliesku by nemali spôsobovať, že sa bude cítiť depresívne.

„Spomenula som to v každom rozhovore a lekárka mi povedala, že to nie je ten dôvod. Začala som mať aj akné, no ona ma stále odmietala. Nakoniec som v slzách zavolala mame a tá mi povedala, že musím trvať na tom, že chcem teliesko odstrániť,“ dodala. Kierra bola v koncoch, keď v apríli 2024 šla piatykrát k svojej lekárke a prosila, aby jej teliesko odstránila, pretože sa jej vraj v dôsledku antikoncepcie objavili na vaječníkoch bolestivé cysty.

„Myslela som si, že mi ho odstránia. Moja lekárka tvrdila, že nie je kvalifikovaná na jeho vybratie, tak povedala, že zavolá lekára od vedľa, ale u neho som sa musela objednať. Išla som za recepčnou, ale tá mi povedala, že mi ho nemôžu odstrániť a musím s tým ísť na kliniku sexuálneho zdravia. Najbližší voľný termín tam bol až o tri mesiace,“ uviedla zničená Kierra. Zdravotníci jej potom navrhli, aby išla na pohotovosť a nechala si teliesko odstrániť tam, ak je to také zlé.

„Nechcela som využiť pohotovostnú službu a mrhať ich časom na niečo, čo sa dá urobiť za dve sekundy. Potrebovala som to okamžite, pretože mi to spôsobovalo veľký stres, už som to nemohla ďalej znášať. Mala som pocit, že nemám inú možnosť, ako to spraviť sama. Cítila som sa bezmocná a akoby som prichádzala o rozum,“ vysvetlila mladá mamička.

Kierra hovorí, že bola šokovaná tým, aké jednoduché bolo odstrániť si teliesko doma v spálni len pomocou prstov. Video o svojom zážitku zdieľala na TikToku a rýchlo nazbieralo viac ako desaťtisíce pozretí. Teraz vyzýva ženy, aby tlačili na to, aby ich vypočul ich lekár, ak si myslia, že niečo nie je v poriadku, a sľubuje, že už nikdy nebude používať hormonálnu antikoncepciu. Táto nepríjemná skúsenosť prispela k tomu, že zmenila praktického lekára.

PREČO BY STE SI NEMALI ODSTRAŇOVAŤ VNÚTROMATERNICOVÉ TELIESKO DOMA?

Vnútromaternicové teliesko (IUD) je malá pomôcka v tvare písmena T, ktorá sa umiestňuje do maternice a funguje ako účinná metóda antikoncepcie. Aj keď si možno myslíte, že vnútromaternicové teliesko môžete kedykoľvek odstrániť, najbezpečnejšie je, ak to urobí lekársky odborník. Odstránenie telieska doma môže byť nebezpečné a môže viesť k viacerým komplikáciám, ako je krvácanie a bolesť.