12. nov. 2024 o 11:00
Dominika Vargová, Koktejl

Lekári upozorňujú na príznaky rakoviny kože: Môžu sa podobať na bežné kožné ochorenie!

placeholder
Ekzém a rakovina kože môžu vykazovať podobné príznaky (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Pozor na zámenu závažných chorôb.

Zaujímavosti
12. nov. 2024 o 11:00
Lekári upozorňujú na príznaky rakoviny kože: Môžu sa podobať na bežné kožné ochorenie!

Pozor na zámenu závažných chorôb.

Lekári upozorňujú, že varovný príznak rakoviny je ľahko zameniteľný s bežným kožným problémom. Ekzém má podobné príznaky ako rakovina kože, píše denník Mirror. Vždy je dobré poradiť sa so svojím lekárom.

Ekzém je kožné ochorenie, ktoré nie je nákazlivé a vyznačuje sa zápalom. Môže postihnúť ľudí všetkých vekových kategórií, od bábätiek až po seniorov. Toto ochorenie môže výrazne ovplyvniť kvalitu života a môže viesť aj k psychickým problémom, ako sú úzkosť a depresia.

Vzniká vtedy, keď imunitný systém reaguje nadmerne, čo má za následok zápal pod kožou. Medzi bežné príznaky patrí červená, suchá a svrbivá koža, ktorú môže vyvolať stres alebo citlivosť na potraviny.

Niektoré formy rakoviny kože, najmä bazocelulárny a skvamocelulárny karcinóm, sa niekedy môžu zamieňať s ekzémom. Tieto druhy rakoviny sa môžu prejavovať ako červené, šupinaté škvrny pripomínajúce vyrážku. To môže viesť k ich nesprávnej identifikácii, napríklad ako ekzém, dermatitída alebo psoriáza, uvádza portál Surrey Live.

Je dôležité pochopiť, že rakovina kože sa môže prejavovať v rôznych formách na základe jej typu, preto je nevyhnutné poznať ich. Medzi ďalšie kožné ochorenia, ktoré môžu vyzerať ako ekzém, patria:

  • Kožný T-bunkový lymfóm: Spočiatku sa môže prejavovať ako suchá, šupinatá koža alebo môže mať šupinatý vzhľad podobný psoriáze. Môže sa tiež prejaviť ako pľuzgiere na povrchu kože.
  • Aktinická cheilitída: Predrakovinové ochorenie, ktoré sa zvyčajne prejavuje na dolných perách ako šupinaté škvrny alebo pretrvávajúca drsnosť.

Tu sú niektoré z príznakov rakoviny kože, ktoré sa môžu prejavovať podobne ako ekzém:

  • Aktinická keratóza: Možným príznakom môžu byť šupinaté alebo krustovité kožné lézie.
  • Bazocelulárny karcinóm: Možným príznakom môžu byť svrbivé, bolestivé alebo krvácajúce škvrny.
  • Skvamocelulárny karcinóm: Možným príznakom môžu byť šupinaté červené alebo tmavočervené škvrny.

Hoci ekzém a rakovina kože môžu vykazovať niektoré podobné príznaky, majú aj kľúčové rozdiely. Ložiská ekzému sa často objavujú na viacerých častiach tela naraz a môžu byť rozsiahle. Tieto škvrny sa môžu tvoriť v oblastiach menej vystavených slnečnému žiareniu, ako sú podpazušie a slabiny.

Na druhej strane, rakovina kože sa zvyčajne vyvíja v určitej oblasti, a nie na viacerých miestach súčasne. Častejšie sa vyskytuje na pokožke, ktorá sa pravidelne vystavuje slnečnému žiareniu. Ekzém sa bežne vyskytuje u mladších jedincov, často sa objavuje pred šiestym rokom života. Naopak, rakovina kože zvyčajne postihuje dospelých, pričom riziko sa zvyšuje s vekom.

Pomôcť vám môže skríning rakoviny kože:

  • Pravidelne, ideálne raz za mesiac, si vyšetrujte pokožku.
  • Hľadajte niečo odlišné alebo podozrivé. Ak si všimnete niečo nové alebo zmenené, ihneď kontaktujte svojho lekára.
  • Zaznamenajte si príznaky, trvanie, závažnosť a zhoršujúce/zmierňujúce faktory.
  • Urobte si jasné fotografie kožných príznakov.
  • Pripravte si zoznam otázok o príznakoch, príčinách, liečbe a prevencii.

Medzi ďalšie stavy, ktoré môžu spôsobiť vyrážku, patria:

  • Leukémia: Rakovina krvi, ktorá môže spôsobiť vznik drobných červených škvŕn na povrchu kože.
  • Mycosis fungoides - Mykóza mykotických buniek: Typ kožného T-bunkového lymfómu, ktorý spôsobuje svrbiace, vyrážke podobné škvrny na koži.
  • Sézaryho syndróm: leukemický variant mycosis fungoides, ktorý spôsobuje rozsiahle svrbiace červené vyrážky na najmenej 80 % tela.
  • Kaposiho sarkóm: Na povrchu kože sa môžu vytvoriť tmavočervené, fialové alebo hnedé lézie.

Ak ste si na koži všimli akékoľvek zvláštne hrčky, hrče alebo škvrny, okamžite sa obráťte na svojho lekára a prediskutujte svoje obavy. Okrem toho, ak máte pretrvávajúcu akúkoľvek kožnú vyrážku, je najlepšie navštíviť lekára, aj keď si myslíte, že poznáte príčinu.