04. mar. 2024 o 17:00
NK, Koktejl

Tínedžerku († 19) trápila bolesť hlavy: Tragédia! O pár mesiacov bola mŕtva...

placeholder
Študentke našli nádor na mozgu.
Zdroj: JustGiving/Kim Hector

Dievčinina mama varuje ostatných.

Zaujímavosti
04. mar. 2024 o 17:00
Tínedžerku († 19) trápila bolesť hlavy: Tragédia! O pár mesiacov bola mŕtva...

Dievčinina mama varuje ostatných.

Courtney Hectorová z Bracknellu v grófstve Berkshire zomrela v decembri 2022, necelý rok po tom, ako jej diagnostikovali nádor na mozgu. Študentka začala trpieť bolesťami hlavy krátko po tom, ako v roku 2021 nastúpila na štúdium práva na Birmingham City University. Potom sa jej začal zhoršovať zrak a sluch a začala strácať kontrolu nad ľavou stranou tela, napísal The Sun.

"Urobila by som čokoľvek, aby som svoje krásne dievčatko zbavila bolesti. Vymenila by som si s ňou miesto. Urobila by som čokoľvek. Preto chcem zvyšovať povedomie o tejto diagnóze, aby som pomohla ostatným, ktorí si tým prechádzajú. Ak pomôžem čo i len jednému človeku, mám pocit, že to robím pre Courtney. Prosím, ak vás neprestajne bolí hlava, nechajte sa vyšetriť," povedala Courtneyina mama Kim.

Courtney išla kvôli bolestiam hlavy niekoľkokrát na pohotovosť. V januári 2022 jej pri vyšetrení v mozgu objavili malý výrastok. Dostala steroidy na zníženie opuchu - ale nakoniec potrebovala operáciu na zníženie tlaku vo vnútri lebky.

Zdalo sa, že po hladkom priebehu operácie sa Courtneyin život vráti do normálu. V marci 2022 sa však opäť začala cítiť zle a úplne stratila zrak. Podstúpila biopsie, röntgenové vyšetrenia a urputné dávky chemoterapie – ale bezvýsledne. Courtney stratila kontrolu nad ľavou stranou tela, vyvinula sa u nej cukrovka 1. typu a začala strácať sluch.

Po tom, ako sa rakovina rozšírila do hornej časti chrbtice, ju v novembri 2022 previezli do nemocnice na jednotku intenzívnej starostlivosti. 19-ročná dievčina upadla do kómy a 3. decembra 2022 zomrela.

"Bojovala a bojovala a bojovala. Odkedy ma opustila moja najlepšia priateľka, som každý deň akoby otupená. Naozaj neviem, čo si bez nej počnem, ale snažím sa. Moja krásna statočná dcéra bola taká priateľská a milá. Chcela by, aby sme ja, jej rodina a priatelia všetci pokračovali v živote a robili všetko, čo ona už nemôže," povedala Kim, ktorá teraz v máji plánuje zoskok padákom, aby získala finančné prostriedky pre charitatívnu organizáciu Royal Marsden Cancer Charity.

Courtneyina rodina a priatelia doteraz vyzbierali viac ako 17 000 libier.

"Na výskum mozgových nádorov treba vynaložiť viac času a peňazí, aby ďalšie rodiny nemuseli zažívať takú nezmyselnú stratu, ako my. Nemôžem uveriť, že budem skákať padákom - a myslím, že ani Courtney by tomu neverila. Nemám rada lietanie a mám hrôzu z výšok."

"Poznáte svoje telo a vaši rodičia poznajú vás. Ak máte pocit, že by sa s vami mohlo diať niečo vážne, musíte zatlačiť, aby vás lekári vyšetrili," dodala.