11. máj. 2025 o 14:14
TASR, Koktejl

Koalícia a opozícia sa rozchádzajú v hodnotení návrhu Putina: Korčok hovorí o dymovej clone!

placeholder
Ruský prezident Vladimir Putin.
Zdroj: TASR/AP

Názory slovenských politikov sa rôznia.

Domáca politika
11. máj. 2025 o 14:14
Koalícia a opozícia sa rozchádzajú v hodnotení návrhu Putina: Korčok hovorí o dymovej clone!

Názory slovenských politikov sa rôznia.

Návrh ruského prezidenta Vladimira Putina uprednostniť pred prímerím navrhovaným tzv. koalíciou ochotných priame rokovanie medzi Ruskom a Ukrajinou v Istanbule, môže podľa predstaviteľov koalície vychádzať z ruskej obavy z pokračovania vyzbrojovania Ukrajiny. Zástupcovia opozície sú presvedčení, že postoj Kremľa iba potvrdzuje nezáujem ruského prezidenta o reálne zastavenie bojov. Vyjadrili sa tak v nedeľnej diskusnej relácii STVR O 5 minút 12.

Predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti Ján Ferenčák (Hlas-SD) poukázal na dynamický vývoj hľadania ciest pre rokovanie o ukončení vojny, spomenul pritom návrh tzv. koalície ochotných o 30-dňovom prímerí i Putinov podnet na priame rokovania oboch krajín v Istanbule.

„Putin vyjadril obavu z toho, že prímerie poskytne čas na prezbrojenie Ukrajiny, zrejme preto nereflektoval na výzvu na prímerie, ale navrhol priame rokovania. Aj tak je dôležité, aby si sadli za stôl práve Ukrajina a Rusko, oni sa musia dohodnúť na prímerí,“ upozornil. Predseda Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry (Smer-SD) považuje za pozitívum, že Putin navrhol priame rokovania napriek svojmu predchádzajúcemu odmietavému postoju k legitimite ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Bývalý minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (PS) naopak nevidí reálne šancu zásadne pokročiť v otázke nastolenia mierového riešenia. „Nezmenili sa totiž ciele Putinovho režimu, ktorým je zničiť zvrchovanú Ukrajinu i celú európsku bezpečnostnú architektúru,“ zdôraznil. Súčasné Putinove návrhy považuje za „dymovú clonu“, aby mohol pokračovať vo vojenskom konflikte.

Súhlasí s ním predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko Michal Šipoš. „Obávam sa, že prímeriu sme teraz asi tak blízko, ako sme boli na začiatku,“ vyhlásil s tým, že Putinovi nemožno veriť.

Predstavitelia koalície a opozície sa nezhodli ani v otázke hodnotenia cesty predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) do Moskvy na oslavy ukončenia druhej svetovej vojny. Kým opozícia opakuje, že je to hanba, ktorá diskredituje Slovensko v očiach partnerov v EÚ a NATO, koaliční politici zdôrazňujú úctu k obetiam z radov Červenej armády, ktorá mala kľúčovú úlohu pri oslobodzovaní územia súčasného Slovenska.

Ferenčák zároveň priznal, že on osobne by do Moskvy nešiel. Kéry sa naopak ohradil voči vyjadreniam ministrov z Hlasu o tom, že by Ficova návšteva bola skôr straníckou akciou Smeru.

Diskutujúci sa vrátili k zvoleniu nového pápeža. Zhodli sa, že Lev XIV. má potenciál pokračovať v misii svojho predchodcu Františka. Očakávajú, že i nový Svätý Otec bude symbolom skromnosti a pokory, silným hlasom upozorňujúcim na sociálne nerovnosti a autoritou vyzývajúcou k mierovým riešeniam konfliktov. Veria, že nový pontifik bude tiež pokračovať vo Františkových snahách, aby ľudia mohli nájsť v cirkvi silnú duchovnú podporu v čase obrovských zmien a turbulencií súčasného sveta.