20. jún. 2024 o 19:42
krsk, TASR, Koktejl

Hollywood smúti: Zomrela veľká herecká hviezda z Hier o život!

placeholder
Herec Donald Sutherland.
Zdroj: Profimedia

Do umeleckého neba odišiel známy herec.

Zahraničné promi
20. jún. 2024 o 19:42
Hollywood smúti: Zomrela veľká herecká hviezda z Hier o život!

Do umeleckého neba odišiel známy herec.

Svet filmu smúti! Donald Sutherland, vysoký, štíhly kanadský herec, ktorý sa stal ikonou vďaka hitom ako MASH, Pýcha a predsudok, Ku hviezdam, Telefón pána Harrigana či Hry o život, zomrel vo štvrtok v Miami po dlhej chorobe, potvrdila agentúra CAA. Mal 88 rokov, píše portál Variety.

Jeho syn, herec Kiefer Sutherland, oznámil smrť svojho otca v osobitnom vyhlásení. "S ťažkým srdcom vám oznamujem, že môj otec Donald Sutherland zomrel. Osobne si myslím, že bol jedným z najdôležitejších hercov v histórii filmu," povedal.

"Nikdy ho neodradila rola, dobrá, zlá alebo škaredá. Miloval to, čo robil. A robil to, čo miloval, a nikto nemôže chcieť viac než to. Dobre prežitý život."

Viac ako polstoročie hral tento herec, držiteľ cien Emmy a Zlatého glóbusu, nezabudnuteľných zloduchov, antihrdinov, romantických hrdinov a mentorské postavy. V poslednom desaťročí sa zviditeľnil vedľajšou úlohou zlého prezidenta Snowa v sérii Hry o život. Naposledy sa objavil ako sudca Parker v seriáli Muži zákona či v minisérii Mala si to vedieť.

Profil herca

Donald Sutherland sa narodil 17. júla 1935 v meste Saint John v kanadskej provincii New Brunswick. Štúdium inžinierstva na univerzite v Toronte zavŕšil dvojitým vyznamenaním. Pred kariérou inžiniera však uprednostnil hereckú dráhu. Ako 23-ročný sa presťahoval do Británie, kde vyštudoval prestížnu Londýnsku akadémiu múzických umení (The London Academy of Music and Dramatic Art).

Prvé herecké skúsenosti zbieral od roku 1963 v britských filmoch. Zlomovými momentami v jeho hereckej kariére boli vojnové snímky Tucet špinavcov (1967), MASH (1970) a Kellyho hrdinovia (1970). Nasledovala hlavná úloha v kriminálke Klute (1971), kde Sutherlandovi sekundovala Jane Fonda.

V 70. rokoch 20. storočia sa kanadský herec definitívne zaradil medzi hollywoodsku hereckú elitu. Zlatý glóbus (1996) i cenu Emmy (1995) mu vyniesol televízny film Citizen X (Občan X, 1995). Druhý Zlatý glóbus (2003) získal za výkon v politickej dráme Path to War (Cesta do vojny, 2002).

V roku 2017 dostal čestnú Cenu Akadémie filmových umení a vied (čestného Oscara) za celoživotnú prácu pred filmovými a televíznymi kamerami. Ďalšia cena za celoživotné dielo mu pribudla v roku 2019 na Filmovom festivale v San Sebastiane. Donald Sutherland bol dvakrát ženatý, mal jednu dcéru a troch synov. Jedným z nich je herec Kiefer Sutherland narodený 21. decembra 1966 v Londýne.