Pápež František v stredu vyzval na vzájomný rešpekt medzi náboženstvami v Sýrii. Urobil tak tri dni po zvrhnutí prezidenta Bašára Asada povstalcami, informuje TASR na základe správy agentúry AFP. "Modlím sa... aby sýrsky ľud žil v mieri a bezpečí vo svojej milovanej krajine a aby rôzne náboženstvá kráčali spolu v priateľstve a vzájomnom rešpekte pre dobro tohto národa postihnutého toľkými rokmi vojny," povedal František, vedúci predstaviteľ katolíckej cirkvi.
Pápež dúfa v politické riešenie v krajine, ktoré podľa jeho slov bez ďalších konfliktov a rozdelení zodpovedne podporí stabilitu a jednotu krajiny. Sýrska kresťanská komunita podľa AFP vo všeobecnosti podporovala Asadovu vládu od začiatku občianskej vojny v roku 2011, pričom zvrhnutý prezident Asad sa staval do pozície ochrancu menšín.
Kresťanská komunita utrpela, keď militanti z Islamského štátu (IS) obsadili veľké časti Sýrie. IS sa pred porážkou v roku 2019 zameriaval na kresťanov, uchyľoval sa k masovým únosom a ničeniu kostolov.
Náboženská situácia v Sýrii je mimoriadne komplikovaná. Okrem vyznávačov islamu zo sunnitskej a šiitskej vetvy tam žije aj veľa kresťanov, rozdrobených vo viacerých menších komunitách. Pred vypuknutím občianskej vojny sa podiel kresťanov podľa francúzskeho denníka Le Monde odhadoval na osem percent. V súčasnosti je ich omnoho menej, podľa odhadov len asi 2 percentá, približne 500 000 ľudí. Väčšina sýrskych kresťanov sa hlási ku Gréckej pravoslávnej cirkvi, Maronitskej katolíckej cirkvi a Starobylej (Asýrskej) cirkvi Východu.