15. máj. 2024 o 18:00
lv, Koktejl

Pacient nevykonal 3 mesiace veľkú potrebu: Desivý pohľad na röntgenové snímky!

placeholder
Zrnitá hmota v strede snímok vyobrazuje stvrdnutú sotlicu.
Zdroj: reddit.com/Tohtohnut

Skeny, o ktoré sa podelil rádiológ, ukazujú nepríjemnú realitu dôsledkov chronickej zápchy.

Zaujímavosti
15. máj. 2024 o 18:00
Pacient nevykonal 3 mesiace veľkú potrebu: Desivý pohľad na röntgenové snímky!

Skeny, o ktoré sa podelil rádiológ, ukazujú nepríjemnú realitu dôsledkov chronickej zápchy.

Keď sa vám niekoľko dní nedarí vykonať veľkú potrebu, pravdepodobne sa cítite byť v značne nepríjemnej situácií. Teraz si však predstavte, že toto trápenie zažívate celé mesiace. S podobným problémom sa potýkal aj jeden z pacientov lekára, ktorý odhalil desivé snímky tohto extrémneho prípadu zápchy na Reddite, píše The Sun.

Istý lekár sa na populárnej platforme podelil o skeny jedného zo svojich pacientov, ktorý sa priznal, že sa nevyprázdnil až tri mesiace. Röntgenové snímky ukázali vo vnútri tela pacienta veľkú zrnitú masu, ktorou je v skutočnosti kalcifikovaná stvrdnutá stolica.

Ľudia reagovali na zábery so zdesením. „Bože, ja nedokážem zniesť keď mám tento problém dva dni. Neviem si ani predstaviť tri mesiace,“ reagoval jeden z komentujúcich. Do diskusie k príspevku sa pridali i zdravotníci, ktorí poznamenali, že pacient trpel ochorením nazývaným fekálna impakcia.

Tá je známa aj ako chronická zápcha, a vzniká po tom, čo sa veľké množstvo suchých tvrdých výkalov usadí v konečníku po niekoľkých týždňoch neschopnosti vyprázdniť sa.

Podľa britskej organizácie Cancer Research UK (Výskum rakoviny) sú hlavné príčiny fekálnej impakcie podobné príčinám zápchy a zahŕňajú: vedľajšie účinky liekov proti bolesti, dlhodobý nedostatok pohybu, strava s nízkym obsahom vlákniny, dlhodobé užívanie preháňadiel či depresia a úzkosť.

Podľa Cancer Research UK lekári a zdravotné sestry zvyčajne liečia takéto prípady zvlhčením a zmäkčením stolice pomocou klystíru alebo čapíkov. Ak klystír výkaly nerozhýbe, vyškolená zdravotná sestra alebo lekár musia tvrdé výkaly odstrániť fyzicky.