Antarktída bola známa ako večne biely kontinent, na ktorom bol po celý rok len ľad a sneh. Ale časti vybiehajúce smerom k rovníku sa v posledných rokoch začali zelenať. A to kvôli klimatickej zmene. Dnes je na Antarktíde desaťkrát viac zelených rastlín, než bolo v roku 1986.
„Naše zistenia vyvolávajú vážne obavy o environmentálnu budúcnosť Antarktického polostrova a celého kontinentu,“ povedal denníku The Mail doktor Thomas Roland z Exeterskej univerzity. Jeho tím analyzoval satelitné snímky zhotovené za posledných štyridsať rokov. Snímky z roku 1986 ukazujú, že iba jeden kilometer štvorcový antarktického polostrova bol pokrytý vegetáciou. Do roku 2021 sa však táto plocha zväčšila na takmer dvanásť kilometrov štvorcových.
Osídľovanie Antarktídy, na ktorej sa topí ľad a sneh, sa v rokoch 2016 až 2021 zrýchlilo o viac ako tridsať percent v porovnaní s celkovým obdobím rokov 1986 až 2021.
„Rastliny, ktoré nájdeme na Antarktickom polostrove, väčšinou machy, rastú v možno najdrsnejších podmienkach na Zemi. V krajine stále takmer úplne dominuje sneh, ľad a skala, pričom iba nepatrná časť je kolonizovaná rastlinami. Ale ten nepatrný zlomok dramaticky vzrástol, čo ukazuje, že aj táto obrovská a izolovaná divočina je ovplyvnená antropogénnou zmenou klímy,“ dodal doktor Roland.