18. apr. 2024 o 10:41
TASR, Koktejl

Šutaj Eštok o zadržaní bývalého námestníka šéfa SIS: Podozrenie zo špionáže!

placeholder
Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Prezradil informáciu zo SIS.

Domáce krimi
18. apr. 2024 o 10:41
Šutaj Eštok o zadržaní bývalého námestníka šéfa SIS: Podozrenie zo špionáže!

Prezradil informáciu zo SIS.

Bývalého námestníka riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisa Beňa v africkej Konžskej demokratickej republike zadržali pre podozrenie zo špionáže. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). "Máme informácie zo SIS, že tam bol zadržaný z dôvodu podozrenia z páchania špionáže," povedal minister. Priblížil, že o zadržaní sa dozvedel v stredu (17. 4.) podvečer. V prípade zvolenia ďalších postupov sa poradí s vedením Policajného zboru.

Z ministerstva spravodlivosti pre TASR uviedli, že odbor justičnej spolupráce v trestných veciach neeviduje žiadny spis na Beňu a ani nedisponuje informáciou o jeho zadržaní v cudzine. Beňov právny zástupca Peter Kubina pre TASR povedal, že Beňa nie je v pátraní slovenských orgánov. V Afrike má byť pracovne.

V roku 2021 bol Beňa odsúdený na trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov. Dostal aj peňažný trest 14 000 eur. Špecializovaný trestný súd vtedy schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom a Beňom za zločin prijímania úplatku a prečiny ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Zadržaný bol v rámci akcie Judáš začiatkom decembra 2020. Vypovedal vo viacerých trestných kauzách.