27. dec. 2022 o 13:59
TASR, Koktejl

Svetový pohár: Petra Vlhová obsadila v Semmeringu druhé miesto, „obrák“ ovládla Shiffrinová

placeholder
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová.
Zdroj: TASR

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v utorňajšom obrovskom slalome Svetového pohára 2. miesto.

Šport
27. dec. 2022 o 13:59
Svetový pohár: Petra Vlhová obsadila v Semmeringu druhé miesto, „obrák“ ovládla Shiffrinová

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v utorňajšom obrovskom slalome Svetového pohára 2. miesto.

V rakúskom Semmeringu triumfovala s náskokom 13 stotín Američanka Mikaela Shiffrinová. Na tretej pozícii skončila líderka v hodnotení disciplíny Marta Bassinová z Talianska (+0,31).

Fenomenálna Američanka mala po prvom kole sľubný náskok 72 stotín a hoci v druhom kole predviedla piatu najrýchlejšiu jazdu, stačilo jej to na 78. víťazstvo v prestížnom seriáli. Už len štyri triumfy jej chýbajú k tomu, aby sa dotiahla na ženský rekord Lindsey Vonnovej v počte víťazstiev (82). Absolútny rekord drží Švéd Ingemar Stenmark, ktorý získal prvé miesto celkom v 86 pretekoch.

Vlhová, ktorá bola v druhom kole najrýchlejšia, si práve v rakúskom stredisku pripísala prvý triumf v „obráku“ v SP. Pred štyrmi rokmi v Semmeringu zvíťazila pred Nemkou Viktoriou Rebensburgovou a Tessou Worleyovou z Francúzska. Dvadsaťsedemročná slovenská reprezentantka dosiahla 62. pódiové umiestenie v kariére a piate v tejto sezóne. V novembri skončila dvakrát tretia v slalome vo fínskom Levi a v talianskom Sestriere bola tiež dvakrát na bronzovom stupienku, raz v slalome a raz v „obráku“.

„Prvá jazda nebola najlepšia, v druhej boli podmienky ako stvorené pre mňa. Som rada, že som si udržala pozíciu. Sústredila som na svoj výkon a vyšlo mi to. Aj keď mi tesne ušlo víťazstvo,“ uviedla Vlhová.

„Postupne sa posúvam vyššie a dúfam, že čoskoro príde aj to víťazstvo,“ dodala slovenská lyžiarka, ktorá dosiahla v Semmeringu najlepší výsledok v tejto sezóne a zároveň od marca. V obrovskom slalome vo švédskom Are vtedy triumfovala.

V dejisku pretekov boli pomerne vysoké teploty a pretekárky zrýchlili oproti prvému kolu o niekoľko sekúnd. Uznala to aj Vlhová, všeobecne však bola s podmienkami spokojná. „Trať bola fajn, síce trochu hrboľatá, ale nebolo to vôbec mäkké a všeobecne veľmi dobré,“ zhodnotila Slovenka, ktorú trápili pred pretekmi zdravotné problémy.

„Na preteky som sa tešila, do Vianoc to bolo dobré, potom to bolo horšie. Ráno ma bolelo brucho, predošlé dni som mala aj horúčku, bola som neustále na toalete. Tri dni som bola v posteli, nič som nejedla. Bolo teda jasné, že to bude náročné, ale bojovala som. Potrebovala som sa do toho len dostať a verím, že zajtra to bude lepšie. Momentálne sa už cítim dobre.“

Vďaka druhému miestu sa Slovenka dostala na druhé miesto v hodnotení disciplíny so ziskom 190 bodov. Líderka Bassinová má 240 bodov. Shiffrinová je piata so ziskom 160 bodov, Američanka je však líderka celkového hodnotenia SP. Nazbierala 675 bodov, druhá Talianka Sofia Goggiová ich má 470. Vlhová je tretia so 420 bodmi.

Obrovský slalom v Semmeringu bol náhrada za zrušené preteky v rakúskom Söldene. Premiérové podujatie tejto sezóny SP 24. októbra organizátori museli zrušiť pre nepriaznivé počasie.

VÝSLEDKY

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 2:07,18 min.

2. Petra VLHOVÁ (SR) +0,13 s

3. Marta Bassinová (Tal.) +0,31

4. Tessa Worleyová (Fr.) +0,48

5. Federica Brignoneová (Tal.) +1,25

6. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +1,38

7. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +1,43

8. Sara Hectorová (Švéd.) +1,52

9. Alice Robinsonová (N. Zél.) +1,73

10. Paula Moltzanová (USA) +1,81

CELKOVÉ PORADIE SP (PO 13 SÚŤAŽIACH)

1. Shiffrinová 675

2. Goggiová 475

3. VLHOVÁ 420

4. Wendy Holdenerová (Švajč.) 384

5. Corinne Suterová (Švajč.) 334

6. Elena Curtoniová (Tal.) 306

OBROVSKÝ SLALOM (3)

1. Bassinová 240 bodov

2. VLHOVÁ 190

3. Gutová-Behramiová a Hectorová po 172

5. Shiffrinová 160

6. Worleyová 131