12. sep. 2024 o 20:00
Miloš Audi, Koktejl

Deje sa to aj vám? Prečo končíme kvôli káve na toalete? Nie je to náhoda! TOTO je dôvod

placeholder
Prečo končíme kvôli káve na toalete? (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Deje sa to aj vám?

Zdravie
12. sep. 2024 o 20:00
Deje sa to aj vám? Prečo končíme kvôli káve na toalete? Nie je to náhoda! TOTO je dôvod

Deje sa to aj vám?

Ranná káva je pre mnohých z nás absolútnym darom z nebies. Pre obrovské množstvo je ľudí je však aj zaručeným lístkom na toaletu. Ako informoval portál LADBible, odborníci poznamenali, že to nie je náhoda. Káva totiž podľa nich skutočne dokáže urýchliť čakanie na veľkú potrebu.

Často kvôli káve končíme na toalete.
Často kvôli káve končíme na toalete.
Zdroj: iStock

Prečo nás káva posiela na toaletu?

Či už preferujete espresso, cappuccino alebo alebo obyčajnú nesku, káva dokáže mať priaznivé účinky na hladinu energie. Ale bez ohľadu na to, či si ju dáte ráno alebo na obed, sa mnohým z nás už stalo, že sme po užití kávy skončili na toalete. Prečo je to tak?

Ako informoval doktor Hussain Ahmad, skúsený nemocničný lekár a praktický konzultant v Spojenom kráľovstve, pitie kávy v našom organizme vyvoláva množstvo telesných zmien. "Môže spôsobiť, že budete musieť častejšie chodiť na toaletu, pretože kofeín rozhýbe peristaltiku vašich čriev. Tento účinok môže nastať aj bez kofeínu. Stále totiž obsahuje kyselinu a oleje, ktoré dokážu spustiť váš tráviaci systém," uviedol.

Podobný názor má aj doktor Kenneth Brown, gastroenterológ z amerického Texase, ktorý dodal, že kofeín môže byť požehnaním pre ľudí so zápchou. "U niektorých to však môže spôsobiť aj hnačku. Okrem toho môže kofeín zvýšiť produkciu žalúdočnej kyseliny, čo má za následok pálenie záhy," ozrejmil.

Podľa odborníkov to nie je náhoda.
Podľa odborníkov to nie je náhoda.
Zdroj: iStock

Čo môžete urobiť, aby ste obmedzili vplyv kávy na vaše črevá?

Ak máte problémy s konzumovaním kávy a následným chodením na toaletu, podľa odborníkov by ste mali obmedziť jej prísun. "Vyhnite sa jej nalačno, prípadne experimentujte s rôznymi druhmi kávy," dodal doktor Ahmad.

Naopak doktor Brown odhalil svoje štyri body, ktoré by vám mohli výrazne pomôcť v boji s týmto problémom. Podľa neho by ste mali:

  • Skúsiť piť menšie množstvá kávy naraz
  • Piť kávu v rôznych časoch dňa
  • Experimentovať s rôznymi metódami prípravy kávy
  • Nepridávať si do kávy príliš veľa smotany alebo cukru