20. feb. 2024 o 06:36
TASR, Koktejl

Vražda haitského prezidenta († 53): Sudca obžaloval vdovu, bývalého premiéra a exšéfa polície

placeholder
Haitský prezident Jovenel Moise s manželkou Martine.
Zdroj: TASR/AP

Očakáva sa, že zistenia sudcu ešte viac destabilizujú krajinu.

Krimi
20. feb. 2024 o 06:36
Vražda haitského prezidenta († 53): Sudca obžaloval vdovu, bývalého premiéra a exšéfa polície

Očakáva sa, že zistenia sudcu ešte viac destabilizujú krajinu.

Sudca vyšetrujúci zavraždenie haitského prezidenta Jovenela Moisa v júli 2021 vydal v pondelok záverečnú správu, v ktorej žaluje za atentát okrem iných vdovu po prezidentovi Martine Moisovú, expremiéra Clauda Josepha a bývalého šéfa haitskej štátnej polície Léona Charlesa. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AP.

Charles, ktorý teraz slúži ako stály zástupca Haiti pri Organizácii amerických štátov, čelí najzávažnejším obvineniam: z vraždy, pokusu o vraždu, vlastnenia a nezákonného nosenia zbraní, zo sprisahania proti vnútornej bezpečnosti štátu a zo spolčovania so zločincami. Vdova Moisová a expremiér Joseph sú obvinení zo spolupáchateľstva a spolčovania so zločincami.

Očakáva sa, že zistenia sudcu ešte viac destabilizujú krajinu, ktorá už aj tak zápasí s vlnou násilia gangov a spamätáva sa z nedávnych násilných protestov žiadajúcich odstúpenie premiéra Ariela Henryho. Celkovo bolo v 122-stranovej správe zverejnenej v pondelok obžalovaných takmer 50 podozrivých.

Ďalších 11 podozrivých bolo vydaných do USA a obvinených z vraždy, pričom traja z nich už boli odsúdení. Prokuratúra v USA označila atentát za sprisahanie zosnované na Haiti a v americkom štáte Florida, keď boli najatí žoldnieri, aby Moisa uniesli alebo zabili. V čase vraždy 7. júla 2021 v jeho súkromnom sídle neďaleko haitského hlavného mesta Port-au-Prince mal 53 rokov.