17. jún. 2024 o 22:47
TASR, Koktejl

Výnimočná obálka magazínu Vogue: Na titulke si uctia Margot (102), ktorá prežila holokaust!

placeholder
Dvojčíslo na júl a august na obálke predstaví výnimočnú ženu (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Narodila sa a vyrastala v Berlíne.

Zahraničné promi
17. jún. 2024 o 22:47
Výnimočná obálka magazínu Vogue: Na titulke si uctia Margot (102), ktorá prežila holokaust!

Narodila sa a vyrastala v Berlíne.

Nemecká verzia magazínu Vogue si v nadchádzajúcom vydaní s tematikou lásky exkluzívnou titulnou stranou uctí 102-ročnú Margot Friedländerovú, ktorá prežila holokaust. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry DPA.

Dvojčíslo na júl a august na obálke predstaví Friedländerovú v červenom kabáte. Bude sa zaoberať jej skúsenosťami z obdobia nacizmu, jej návratom do Nemecka a jej angažovanosťou ako ženy, ktorá prežila prenasledovanie, oznámil v pondelok mesačník zameraný na módu a životný štýl.

Redakčný tím sa s Friedländerovou stretol štyrikrát, aby vytvoril jej niekoľkostranový profil. "Na obálke tohto čísla je najpozitívnejšia osoba, akú poznám," povedala o Friedländerovej šéfredaktorka Vogue Germany Kerstin Wengová.

"Mnohí ju poznajú ako osobu, ktorá prežila holokaust, ale prežila nielen nacistov, ale aj zradu a stratu. Mala by všetky dôvody byť zatrpknutá, ale zostáva otvorená a odmieta sa pridať na jednu či druhú stranu," uviedla Wengová.

Friedländerová je jednou z mála žijúcich svedkov prenasledovania a vraždenia židov počas nacistickej éry. Za úsilie o to, aby sa na hrôzy tohto obdobia nezabudlo, bola niekoľkokrát vyznamenaná a získala okrem iného Záslužný rad Nemeckej spolkovej republiky.

Narodila sa a vyrastala v Berlíne. Jej matku a brata v roku 1943 zatklo gestapo a musela sa skrývať. V apríli 1944 ju deportovali do koncentračného tábora Terezín. Po vojne emigrovala s manželom do USA, v roku 2010 sa vrátila do vlasti. Nové dvojčíslo Vogue bude k dispozícii od 22. júna.