Veda
photo Foto
video Video
16. nov. 2022 o 10:15
TASR, Koktejl

Štart sa podaril: Nová raketa z dielne NASA letí k Mesiacu

placeholder
Nová raketa z dielne NASA úspešne odštartovala na testovací let k Mesiacu.
Zdroj: TASR/AP

Space Launch System je najvýkonnejšou nosnou raketou, aká bola dosiaľ zostrojená.

Veda
16. nov. 2022 o 10:15
Štart sa podaril: Nová raketa z dielne NASA letí k Mesiacu

Space Launch System je najvýkonnejšou nosnou raketou, aká bola dosiaľ zostrojená.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v stredu úspešne vypustil superťažkú raketu Space Launch System (SLS) na cestu k Mesiacu. Raketa bez ľudskej posádky odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska v americkom štáte Florida o 01.47 h miestneho času (07.47 h SEČ), informovala tlačová agentúra AFP.

Debutový let SLS (misia Artemis I) s troma testovacími figurínami na palube kozmickej lode Orion je súčasťou nového vesmírneho programu NASA s názvom Artemis, ktorého cieľom je po vyše 50 rokoch – od ukončenia vesmírneho programu Apollo – opäť dopraviť astronautov na povrch Mesiaca. SLS je najvýkonnejšou nosnou raketou, aká bola dosiaľ zostrojená.

Orion sa neskôr oddelí od SLS a vykoná jeden a pol obletu Mesiaca – najbližšieho suseda Zeme. Ide o testovací let pre ďalšie misie programu Artemis, ktoré majú v polovici tohto desaťročia dostať na Mesiac prvého muža farebnej pleti a prvú ženu.

USA naposledy vyslali svojich astronautov na Mesiac v rokoch 1969-72. Vedci z NASA tentoraz dúfajú, že sa im na Mesiaci podarí vybudovať „trvalú prítomnosť“ – vrátane lunárnej vesmírnej stanice – a pripraviť sa tak na prípadnú misiu na Mars. Ďalšia misia, Artemis II, je naplánovaná na máj 2024.