Keď mal Peter Hickles dvadsaťjeden, lekári mu oznámili, že má rakovinu. Kvôli liečbe Hodgkinovho lymfómu mu odobrali a zamrazili spermie, pretože po chemoterapii zostal neplodný. Jeho pohlavné bunky boli držané v tekutom dusíku dvadsaťšesť rokov, teda od roku 1996. Až vlani boli použité na umelé oplodnenie Petrovej partnerky. Tá pred pár dňami porodila zdravého chlapca. Lekári veria, že tento prípad otvára otázku, ako dlho je možné spermie skladovať v tekutom dusíku kvôli prípadnému oplodneniu in vitro.
„Stále sa naňho pozerám a neveriacky krútim hlavou. On je skutočne malý zázrak. Skutočnosť, že bol v podstate pripravený vzniknúť tesne pred Eurom 96 a narodil sa pred tohtoročnými majstrovstvami sveta, je úžasná,“ uviedol v rozhovore pre The Guardian futbalový nadšenec Peter Hickles.
V Británii uchovávajú spermie v tekutom dusíku maximálne päťdesiatpäť rokov. „Zákonný päťdesiatpäťročný limit nemá nič spoločné s trvanlivosťou spermií ani z iných vedeckých dôvodov. Súvisí to skôr s tým, čo poslanci považovali za správne pre spoločnosť. Ale pretože mrazené spermie sú účinne v pozastavenom štádiu, keď sú zmrazené, nechápem, prečo by nemohli byť uchovávané po stovky rokov, ak by to zákon dovoľoval,“ uviedol vo vyjadrení pre denník The Guadian profesor Allan Pacey z University of Sheffield.
Andrológovia podľa neho neveria, že by používanie starších spermií predstavovalo zdravotné riziká pre dieťa. „Spermie z prémiových býkov sú uchovávané v dusíku oveľa dlhšie, než obvykle uchovávame ľudské spermie. A sú uchovávané bez zjavných problémov,“ uviedol profesor Pacey.
Avšak používanie starej spermy nie je bez otázok a pochybností. Ak by bolo použité veľmi staré spermie, napríklad z obdobia pred 250 rokmi, mohlo by vyvolať etické otázky, pretože spoločnosť a genómy ľudí sa môžu za tú dobu radikálne zmeniť. Takže jedinec narodený z tak starých pohlavných buniek by nemusel mať úplne vhodný genóm pre dobu, v ktorej by sa narodil.