Práve na výročie smrti investigatívneho novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej († 27) vstúpil do kín koprodukčný dánsko-americko-český dokumentárny film Kuciak: Vražda novinára. Divákom sprostredkováva aj doteraz nezverejnené svedecké výpovede, dôkazy, exkluzívne informácie a materiály.
"Založený je na materiáloch z policajného spisu, ktoré slovenský divák natoľko nepozná, celú kauzu uvádza do širšieho kontextu, vychádza z informácií, ktoré boli spracované investigatívnymi novinármi, predovšetkým Pavlou Holcovou," povedala Jitka Kotrlová, koproducentka snímky skúmajúcej nielen vraždu dvoch mladých ľudí, ale aj dôsledky tragickej udalosti, ktorá na Slovensku vyvolala najväčšie protesty od pádu komunizmu.
Moment, na ktorý nezabudne
Kľúčovou postavou dokumentu je Holcová, ktorá spolupracovala s Kuciakom krátko pred jeho smrťou. Na náročné obdobie si novinárka zaspomínala aj v podcaste Blesku. "Volal mi vtedajší šéf Jána Kuciaka, že sa stala strašná tragédia, a že si mám radšej sadnúť. Ja som si myslela, že niekto vydal skôr kauzu, na ktorej sme niekoľko rokov pracovali. Alebo to bude iná hlúposť, ale on mi povedal, že Jano bol zavraždený, takže som si naozaj potrebovala sadnúť. Uplynula minimálne hodina, kým mi reálne došlo, čo sa stalo,“ vrátila sa k ťažkému okamihu.
K tragédii, ktorá pohla celým Slovenskom, došlo 21.februára 2018 v obci Veľká Mača neďaleko Trnavy. V rodinnom dome vyhasli životy dvoch mladých ľudí. Novinár bol zastrelený medzi dverami dvoma ranami do srdca. Martina mala v tej chvíli otvorenú stránku so svadobnými šatami. Potom bývalý profesionálny vojak zabil aj ju.
Podľa obžaloby mal kontroverzný podnikateľ Marián Kočner osloviť svoju volavku Alenu Zsuzsovú, ktorá mala za 50-tisíc eur nechať Kuciaka zavraždiť. Oboch podozrivých súd najprv v septembri 2020 spod obžaloby oslobodil. Najvyšší súd však rozsudok v júni 2021 zrušil. Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody. Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.
Film režíroval Američan
Film pripomínajúci tragickú udalosť spred piatich rokov nakrútil americký režisér a tiež investigatívny novinár Matt Sarnecki. "Už natočil jeden dokument tiež o vražde svojho kolegu, v tomto prípade je blízky spolupracovník Pavly Holcovej. V momente, keď získala informácie z policajného spisu, ktorý sa týkal aj vrážd Jána a Martiny, zapojil sa do projektu k prospechu filmu, pretože veľmi jasne a zrozumiteľne spracováva všetky informácie, ktoré sa týkajú toho prípadu," priblížila Kotrlová režiséra, ktorý študoval na pražskej FAMU a v súčasnosti pôsobí v Rumunsku. "Svoj život trávi v Európe, politické siete sú mu veľmi známe a naďalej sa tejto problematike venuje," dodala.
Film ukazuje plán fungovania korupcie a svedectvo o sile žurnalistiky. "Matt a Pavla pracujú pre medzinárodnú organizáciu, ktorá združuje investigatívnych novinárov v Amerike, dokázali dať dohromady sieť ľudí, ktorí spracovávali všetky informácie odkrývajúce spletitú sieť vzťahov medzi súdnictvom, politikou a súkromnými subjektmi na Slovensku," poznamenala koproducentka filmu.
Pre jeho tvorcov je dôležité, aby sa nezabudlo na odkaz Jána a Martiny. Dokument má otvoriť otázku toho, aká je dôležitá práca investigatívnych novinárov a ich nezávislosti od politických síl. "Hovorí o slobode a demokracii a nutnosti sa za ňu postaviť. Zároveň dúfame, že sa otvorí aj diskusia v spoločnosti o tom, nakoľko sú niektoré praktiky únosné a ako je potrebné pracovať s korupciou," uzavrela Kotrlová.