06. feb. 2025 o 06:40
TASR, Koktejl

Tohtoročný január vyrazil meteorológom dych: Najteplejším od začiatku meraní

placeholder
Január 2025 bol prekvapivo rekordne najteplejším. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Analýza vychádzala z miliárd meraní zo satelitov, lodí, lietadiel a meteorologických staníc po celom svete.

Počasie
06. feb. 2025 o 06:40
Tohtoročný január vyrazil meteorológom dych: Najteplejším od začiatku meraní

Analýza vychádzala z miliárd meraní zo satelitov, lodí, lietadiel a meteorologických staníc po celom svete.

Minulý mesiac bol najteplejším januárom od začiatku meraní, a to napriek začínajúcemu atmosférickému javu La Niňa, ktorý znižuje celosvetové teploty. Oznámili to vo štvrtok európski vedci, informuje TASR podľa agentúry DPA. Teploty v januári 2025 boli o 0,79 stupňa Celzia vyššie ako celosvetový priemer pre tento mesiac v rokoch 1991 – 2020 a 1,75 stupňa Celzia nad úrovňami z predindustriálneho obdobia, vyplýva zo správy Služby monitorovania zmeny klímy programu Copernicus (C3S) Európskej únie.

Išlo zároveň o 18. z posledných 19 mesiacov, v ktorom boli priemerné celosvetové teploty povrchu Zeme o viac ako 1,5 stupňa Celzia vyššie než v rokoch 1850 – 1900. Tie sa používajú na definovanie predindustriálneho obdobia.

Analýza vychádzala z miliárd meraní zo satelitov, lodí, lietadiel a meteorologických staníc po celom svete. Ukázala tiež, že obdobie uplynulých 12 mesiacov, od februára 2024 do januára 2025, prinieslo teploty o 1,61 stupňa Celzia nad úrovňou spred priemyselného obdobia. Tieto teploty boli nezvyčajne vysoké v mnohých oceánoch a moriach, konštatovala CS3.

Priemerná teplota vzduchu v Európe dosahovala 1,8 stupňa Celzia, bola teda o približne 2,51 stupňa Celzia nad priemerom pre január v rokoch 1991 – 2020. Išlo tak o druhý najteplejší január pre tento kontinent po roku 2020. Prevažne nad priemerom boli teploty v južnej a východnej Európe, podpriemerné však zaznamenali v Británii, Írsku, na Islande, v severnom Francúzsku a severnej Škandinávii.

„Január 2025 je ďalším prekvapujúcim mesiacom, v ktorom pokračovali rekordné teploty pozorované počas posledných dvoch rokov napriek vývoju podmienok La Niňa v tropickom Pacifiku a ich dočasnom chladiacom účinku na globálne teploty,“ uviedla Samantha Burgessová z Európskeho centra pre strednodobú predpoveď počasia (ECMWF), ktoré službu C3S prevádzkuje.