14. jún. 2023 o 13:51
TASR, Koktejl

Riziková situácia v Ružomberku: Ochranári odchytili prvého medveďa, smutný koniec

placeholder
Pohyb medveďov zaevidoval zásahový tím Štátnej ochrany prírody (ŠOP) v areáli mestského cintorína v Ružomberku.
Zdroj: TASR - Miroslava Mlynárová

Ochranári zistili pohyb najmenej štyroch medveďov.

Domáce správy
14. jún. 2023 o 13:51
Riziková situácia v Ružomberku: Ochranári odchytili prvého medveďa, smutný koniec

Ochranári zistili pohyb najmenej štyroch medveďov.

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR v noci na stredu na cintoríne v Ružomberku odchytil a následne za asistencie veterinára usmrtil jedinca medveďa hnedého. Informovalo o tom mesto na sociálnej sieti. "Išlo o štvorročného samca s hmotnosťou 107 kilogramov," konkretizovala ružomberská radnica.

Ochranári zistili v areáli mestského cintorína pohyb najmenej štyroch medveďov. Lákať ich tam má pravdepodobne prímes bravčového alebo hovädzieho loja vo sviečkach. Mesto koncom minulého týždňa informovalo, že medvede na cintoríne a okolí chce zásahový tím nasledujúce dva týždne postupne odchytávať a usmrtiť. "Aj napriek použitiu rôznych foriem averznej terapie vo forme plašenia svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi či pyrotechnikou medvede nereagovali a pri stretnutí s človekom nejavili známky plachosti," doplnila Bocková.

Prípadný odchyt týchto jedincov a ich umiestnenie do odchovného zariadenia nie je podľa nej vhodné, nakoľko sú navyknuté na voľný život v prírode a nie je možná ich adaptácia na umelo vytvorené podmienky v zajatí. Cintorín, ktorý bol doposiaľ prístupný nepretržite, je od 19.00 h do 8.00 h pre verejnosť uzatvorený. Radnica vyzvala obyvateľov, aby tam až do odvolania nezapaľovali sviece.