13. jún. 2023 o 16:13
TASR, Koktejl

Slováci, majte sa na pozore: V blízkosti mesta pod Tatrami sa pohybuje medvedica s mladými

placeholder
V prírode už môžeme stretnúť medvedice s mláďatami.
Zdroj: Facebook/ LESY Slovenskej republiky

Ochranári radia, ako postupovať.

Slovensko
13. jún. 2023 o 16:13
Slováci, majte sa na pozore: V blízkosti mesta pod Tatrami sa pohybuje medvedica s mladými

Ochranári radia, ako postupovať.

V blízkosti mesta Svit pod Tatrami v posledných dňoch spozorovali medvedicu s mláďatami. Upozorňuje na to samospráva na webovej stránke a vyzýva obyvateľov i návštevníkov na zvýšenie opatrnosti pri turistike, cyklistike a prechádzkach v lesných porastoch v okolí Baby. Ide o lokalitu nad mostíkmi smerom na juh.

"Zároveň vyzývame aj psičkárov, aby zvýšili opatrnosť a nepúšťali svojich miláčikov na voľný výbeh v spomínanej oblasti," dodáva mesto. Výskyt medvedice s mláďatami okamžite nahlásila mestská polícia Štátnej ochrane prírody (ŠOP) SR - Zásahovému tímu pre medveďa hnedého s pôsobnosťou vo Svite. Pod Tatrami pritom nejde o prvé upozornenie. Na zvýšený výskyt šelmy upozorňujú aj v okolí neďalekej obce Spišské Bystré.

ŠOP v tejto súvislosti vyzýva na ostražitosť, predovšetkým ráno, večer a v noci v hustej vegetácii alebo blízko zdrojov potravy. Všímať si treba stopy, trus i znaky kŕmenia. "Pri obmedzenej viditeľnosti pomôže zvukový prejav, na základe ktorého má medveď možnosť zareagovať na blížiaceho sa človeka a vyhnúť sa mu. Riziko stretnutia s medveďom je menšie, keď sa pohybujeme v skupine po vyznačených chodníkoch a počas denného svetla," upozorňujú ochranári. Pri nečakanom strete s medveďom sa odporúča zväčšiť od neho vzdialenosť, k šelme sa nikdy nepribližovať, ani v prípade, že sa zdá pokojný, a vyhnúť sa pohľadu priamo do očí. Za najlepší spôsob, ako odohnať útočiaceho alebo hrozivo správajúceho sa medveďa, je považovaný paprikový sprej na medvede.