12. jún. 2023 o 18:30
TASR, emd, Koktejl

Medvede sa čoraz častejšie približujú k ľudským obydliam: Zásahový tím reaguje!

placeholder
Najnovšie trápia medvede obyvateľov obcí Kľačno a Spišské Bystré. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Medvede strácajú plachosť a sú agresívne.

Správy
12. jún. 2023 o 18:30
Medvede sa čoraz častejšie približujú k ľudským obydliam: Zásahový tím reaguje!

Medvede strácajú plachosť a sú agresívne.

Medveďa, ktorý spôsobuje problémy v Kľačne (okres Prievidza) a jeho okolí, s najvyššou pravdepodobnosťou v dohľadnej dobe odstránia z populácie. Pre TASR to v pondelok uviedla hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková v nadväznosti na víkendový incident, keď medveď pravdepodobne usmrtil jahňa.

"Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR dlhodobo monitoruje oblasť v okolí obce Kľačno a je v kontakte so samosprávou aj miestnymi chovateľmi," deklarovala Bocková.

Členovia tímu Západ problémového jedinca podľa nej plašia averznou terapiou, medveď však vykazuje stratu plachosti a nízku senzitivitu na plašenie svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi, pyrotechnikou či paintballovým strelivom. "Z tohto dôvodu sa Zásahový tím ŠOP SR rozhodol, že tento identifikovaný problémový medveď bude s najvyššou pravdepodobnosťou v dohľadnej dobe odstránený z populácie," priblížila.

O usmrtenom jahňati v jednej z hospodárskych budov v Kľačne informovala v pondelok na sociálnej sieti trenčianska krajská polícia. Ľudí v tejto súvislosti vyzvala, aby boli pri prechádzkach v prírode opatrní.

Problémy so šelmou eviduje obec už dlhšie. Útokom medveďa má čeliť i ekocentrum s ubytovaním Zelená ruža. Ako uplynulý týždeň informovalo na svojej stránke na sociálnej sieti, v tomto roku útoky neprežilo viacero tamojších zvierat, išlo o emu, kenguru a ovce. Medveď podľa vyjadrenia zariadenia neútočil priamo v ubytovaní, no v oddelenej časti farmy, ktorú od ubytovania delia dva ploty, brány proti medveďom a rieka.

Na ďalšieho medveďa hnedého upozorňuje obec Spišské Bystré neďaleko Popradu. Informovala o tom samospráva na webovej stránke. Na pohyb šelmy upozorňuje občanov i návštevníkov blízkych lesov v extraviláne, najmä v lokalite doliny Bystrá. "Zvýšte preto svoju opatrnosť a ostražitosť pri pohybe v okolitej prírode," upozorňuje obec, ktorá túto skutočnosť už oznámila Štátnej ochrane prírody SR. Samospráva kontaktovala priamo Zásahový tím pre medveďa hnedého pre oblasť sever.