28. máj. 2024 o 22:27
TASR, Koktejl

Za trojnásobnú vraždu dostal doživotie: Muž zabíjal z pomsty!

placeholder
Odvolací súd potvrdil doživotný trest (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Z detailov prípadu mrazí.

Zahraničné krimi
28. máj. 2024 o 22:27
Za trojnásobnú vraždu dostal doživotie: Muž zabíjal z pomsty!

Z detailov prípadu mrazí.

Odvolací súd vo francúzskom meste Grenoble v utorok potvrdil doživotný trest pre muža, ktorý v roku 2021 zavraždil tri ženy - dve manažérky pre ľudské zdroje a jednu zamestnankyňu náborového centra, kde sa pokúsil zabiť aj ďalšiu osobu.

Tri z obetí Gabriela Fortina boli spájané s jeho prepustením z práce, štvrtá pracovala v náborovej agentúre v meste Valence, kam nezamestnaný inžinier po prepustení z práce často chodieval. K vraždám došlo v januári roku 2021. Vyšetrovaním sa zistilo, že Fortin si ich starostlivo pripravil a mal "na zozname" aj niekoľko ďalších ľudí, voči ktorým mal rôzne výhrady.

Na doživotný trest bol odsúdený vlani. Proti tomuto rozsudku sa odvolal - odvolacie konanie sa sústredilo najmä na posudzovanie Fortinovej schopnosti rozpoznať nebezpečnosť svojho konania v čase vrážd. Odvolací súd síce súhlasil s tvrdením, že páchateľov úsudok bol v čase spáchania trestných činov narušený, ale rozhodol sa neznížiť trest vynesený súdom nižšieho stupňa.

Štátny prokurátor Bernard Simier žiadal súd, aby potvrdil pôvodný rozsudok, pričom uviedol, že Fortin je "extrémne nebezpečný" kvôli "úplnej absencii empatie voči svojim obetiam" a odmietaniu liečby. Počas procesu v roku 2023 Fortin tvrdil, že sa stal obeťou špionáže a sprisahaní, ktoré viedli k tomu, že bol prepustený z práce.

Agentúra AFP dodala, že Fortinovo vraždenie vyvolalo vo Francúzsku šok, pretože k takýmto činom tam dochádza ojedinele.