28. máj. 2024 o 15:02
TASR, Koktejl

Krvavá dráma na poľsko-bieloruskej hranici: Ilegálny migrant pobodal pohraničníka

placeholder
Na poľsko-bieloruskej hranici došlo v utorok ráno k incidentu. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Útok klasifikovalo ako pokus o vraždu.

Zahraničné krimi
28. máj. 2024 o 15:02
Krvavá dráma na poľsko-bieloruskej hranici: Ilegálny migrant pobodal pohraničníka

Útok klasifikovalo ako pokus o vraždu.

Na poľsko-bieloruskej hranici došlo v utorok ráno k incidentu, pri ktorom nelegálny migrant nožom bodol príslušníka poľskej pohraničnej stráže. Pohraničník bol hospitalizovaný a nie je v ohrození života, informovala agentúra PAP. Už počas čakania na príjazd sanitky privolanej k zranenému migranti hádzali do príslušníkov pohraničnej stráže kamene a konáre. Samotnému útočníkovi sa podarilo ujsť.

K incidentu došlo v blízkosti lokality Dubicze Cerkiewne v Podleskom vojvodstve na severovýchode Poľska. Námestník poľského ministra vnútra Czeslaw Mroczek pre verejnoprávny rozhlas uviedol, že „tlak a miera agresivity migrantov stúpa. Hranice sa snažia prelomiť vo veľkých skupinách, ktoré sa vytvárajú pomocou bieloruských (pohraničných) služieb“.

Prípadom sa teraz zaoberá vojenské oddelenie prokuratúry v meste Bialystok na východe krajiny. Útok klasifikovalo ako pokus o vraždu. Poľsko-bieloruská hranica sa tiahne 186 kilometrov a od roku 2022 je na nej postavená 5,5 metra vysoká oceľová bariéra, ktorá slúži na ochranu hraníc pred prílevom nelegálnych migrantov.

Medzičasom poľská pohraničná stráž vybrala dodávateľa a podpísala dohodu o vybudovaní bariéry na rieke Bug pozdĺž hranice s Bieloruskom. Súčasťou tohto ochranného systému bude aj 4500 kamier na denné a nočné videnie a vybavených aj termovíziou.