Fyzická aktivita môže znížiť riziko demencie a oddialiť jej rozvoj o takmer osemnásť mesiacov posilnením zdravia mozgu. Pravidelné cvičenie je užitočné na udržanie kognitívnych funkcií a môže pomôcť ľuďom, ktorí sú geneticky náchylnejší na demenciu. Riziko sa u nich znižuje až o tridsaťpäť percent.
Vedci analyzovali zdravotný stav 61 214 ľudí, ktorí boli vo veku tridsaťdeväť až sedemdesiat rokov, keď sa v rokoch 2009 až 2010 zapísali do štúdie Biobank v Spojenom kráľovstve. Jedinci, ktorí v tej dobe netrpeli demenciou a pravidelne cvičili, ochoreli na demenciu v priemere o osemnásť mesiacov neskôr ako tí, ktorí cvičili málo alebo vôbec. Celkové riziko demencie sa znížilo o tridsaťpäť percent.
„Naša štúdia ukazuje, že vyššia fyzická aktivita a lepšia kondícia súvisia s lepšími kognitívnymi funkciami a zníženým rizikom demencie. Navyše vysoká miera cvičenia môže znížiť vplyv genetického rizika všetkej demencie o tridsaťpäť percent,“ tvrdí profesor Weili Wu z vysokej školy Karolinska Institutet v Štokholme.
Experti na liečbu demencie veria, že tieto zistenia sú ďalším dôkazom toho, že ľudia môžu znížiť riziko rozvoja demencie udržiavaním zdravého životného štýlu, napríklad udržiavaním sa v kondícii, nefajčením a striedmou konzumáciou alkoholu.