10. júl. 2024 o 04:30
Famous.cz, Koktejl

Vedeli ste o najväčšom rizikovom faktore pre rozvoj demencie? Pozor na tieto zdravotné problémy

placeholder
Čo spúšťa demenciu? (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Odborníci odhalili, čo môže stáť za známym ochorením.

Zaujímavosti
10. júl. 2024 o 04:30
Vedeli ste o najväčšom rizikovom faktore pre rozvoj demencie? Pozor na tieto zdravotné problémy

Odborníci odhalili, čo môže stáť za známym ochorením.

Zdravie srdca a ciev je najpodstatnejším rizikovým faktorom pre rozvoj demencie. Podľa rozsiahlej britskej štúdie v porovnaní s inými faktormi, ako je fajčenie a nižšie vzdelanie, zdravie srdca najvýraznejšie ovplyvňuje rozvoj Alzheimerovej choroby a iných typov demencie.

Medzi rizikové faktory pre rozvoj demencie patria genetické dispozície, vysoký krvný tlak, obezita, cukrovka, vzdelanie a fajčenie. Tím z Londýnskej univerzity však zistil, že miera obezity a cukrovky sa v priebehu času zvýšila, rovnako ako ich podiel na riziku demencie. Okrem toho sa v priebehu času znížila miera vplyvu vzdelania a fajčenia na rozvoj demencie.

„Kardiovaskulárne rizikové faktory v priebehu času prispievajú k riziku demencie viac, takže si zaslúžia cielenejšie opatrenia v rámci budúceho úsilia o prevenciu demencie. Naše výsledky ukazujú, že v mnohých krajinách s vyššími príjmami sa v priebehu času zvýšila úroveň vzdelania, čo znamená, že sa tento faktor stal menej dôležitým rizikovým faktorom demencie. Medzitým sa v Európe a USA tiež znížila úroveň fajčenia, pretože sa stalo menej spoločensky prijateľným a drahším,“ uviedol hlavný autor štúdie psychiater Naaheed Mukadam z Londýnskej univerzity.

„Táto nová analýza hovorí jasne a zreteľne, že kontrola vysokého krvného tlaku a udržiavanie zdravého srdca hrajú dôležitú úlohu pri znižovaní rizika vzniku demencie. Dôkazy nám hovoria, že čo je dobré pre naše srdce, je dobré aj pre náš mozog, a tento nový výskum podčiarkuje dôležitosť tohto posolstva. Takže také veci, ako je zdravá vyvážená strava a fyzická aktivita, môžu ľuďom pomôcť znížiť riziko demencie,“ dodala k výsledkom štúdie doktorka Isolde Radford z britskej spoločnosti Alzheimer Research UK. Výsledky publikoval lekársky časopis Lancet.