18.09.2023 12:30
mob, TASR, Koktejl

Petr Nárožný mohol pripraviť kolegov o život: Nebezpečný mikrospánok!

placeholder
Český herec Petr Nárožný.
Zdroj: Profimedia

Jedna cesta sa im mohla stať osudnou.

Zahraničné promi
18.09.2023 12:30
Petr Nárožný mohol pripraviť kolegov o život: Nebezpečný mikrospánok!

Jedna cesta sa im mohla stať osudnou.

Český herec Petr Nárožný (85) sa prvý raz postavil pred filmovú kameru až ako 35-ročný. Jeho talent ho však napokon zaradil medzi špičkových divadelných a filmových hercov. V Divadle Semafor s Miloslavom Šimkom († 63) a Luďkom Sobotom (80) tvorili skvelú komickú trojicu, ktorá chodila na zájazdy a bavila ľudí po celom Československu.

Jedna cesta sa im však mohla stať osudnou. Nárožný zaspal za volantom, čo sa mohlo skončiť tragicky. Na všetko si pre web Prima ženy spomenul spevák Viktor Sodoma (78). „Raz sme išli niekam do východných Čiech. Vyrazili sme dopoludnia, za volantom sedel Peter, bol nádherný deň, svietilo slniečko, na ceste bolo prázdno a v aute ako vždy zábava,“ začal spevák.

„Zrazu pozeráme, že sa z ničoho nič rútime mimo vozovku a proti nám práve išlo vozidlo. Jeho vodič sa našťastie zachoval duchaprítomne, vedel, že je zle, šliapol na brzdu a zastavil. Nebyť toho tak sme sa zrazili a boh vie, ako by to s nami dopadlo,“ zaspomínal Sodoma na deň, keď sa druhýkrát narodil.

„Boli sme v šoku, vydesení z toho, čo sa mohlo stať, ale Nárožný bol v úplnom pokoji. Hovoríme mu, čo robil a on: ‚Čo by sa stalo, nič... Zaspal som.‘ Teraz už sa tomu môžeme smiať, ale vtedy mohla kultúra prísť o niekoľko umelcov naraz,“ dodal Sodoma.

Petr Nárožný sa narodil 14. apríla 1938 v Prahe. Už v triede bol komediantom, ktorý domov nosil poznámky či rovno dvojky a trojky zo správania. Vyštudoval architektúru a pozemné staviteľstvo na Českom vysokom učení technickom v Prahe. Táto profesia ho však nenapĺňala.

Od konca šesťdesiatych rokov začal vystupovať ako konferencier na koncertoch populárnej skupiny The Rangers (neskôr Plavci). A práve cez speváka - a kolegu architekta - Pavla Bobka sa v roku 1973 dostal do Divadla Semafor, kde dvojica komikov Miloslav Šimek a Luděk Sobota hľadala tretieho člena do partie.

V Petrovi Nárožnom našla ideálneho predstaviteľa neurotických či cholerických postáv v humoristických scénkach plných situačného až absurdného humoru.

Podobným typom bol aj automobilový závodník Volejník, ktorého Nárožný stvárnil vo svojom prvom filme. Bola ním legendárna komédia Jáchyme, hoď ho do stroje, ktorú v roku 1974 nakrútil Oldřich Lipský podľa scenára Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Hlavnú rolu si zahral Nárožného divadelný kolega Luděk Sobota.

Už v roku 1977 sa Nárožný objavil v deviatich filmoch. Išlo o typické epizódne komické roly - rozzúrený kuchár v komédii Což takhle dát si špenát (r. Václav Vorlíček), či vodič smetiarskeho auta v sci-fi paródii Zítra vstanu a opařím se čajem (r. Jindřich Polák). Spolu s Luďkom Sobotom vytvoril dvojicu hlavných postáv v komédii Já to tedy beru, šéfe...! (r. Petr Schulhoff).

Filmov, ktoré by stavali na vtedajšej popularite komikov z Divadla Semafor, nie je až tak veľa. A iba v jednom si zahrali Nárožný a Sobota spoločne s nehercom Miloslavom Šimkom – všetkých troch obsadil Ladislav Rychman do komédie Jen ho nechte, ať se bojí (1977).

Vedľajšia, no výrazná úloha poštára pripadla Nárožnému v rodinnej komédii Jak dostat tatínka do polepšovny režisérky Marie Poledňákovej (1978). Traduje sa, že scénu, v ktorej poštár na motocykli vletí do rybníka, zvládol herec sám.