17. mar. 2023 o 17:00
vmr, Koktejl

Slovenka odfotila cenu karfiolu v obchode vo Viedni: Bola šokovaná!

placeholder
Slovenka odfotila, koľko stojí karfiol vo Viedni.
Zdroj: Facebook/Nekŕmte nás odpadom

So záberom sa musela podeliť.

Zaujímavosti
17. mar. 2023 o 17:00
Slovenka odfotila cenu karfiolu v obchode vo Viedni: Bola šokovaná!

So záberom sa musela podeliť.

Ceny zeleniny stúpajú, a tak sa mnohým Slovákom viac neoplatí ignorovať výsledné sumy na bločkoch z nákupu. Nedávno o vysokej cene karfiolu informovala facebooková stránka Nekŕmte nás odpadom.

"Mama si nevšimla cenu karfiolu a kúpila ho za 5,09 eura kus, ktorý sa mi zmestí do dlane. Šialená cena, pracujem vo Švajčiarsku, tam stojí kus cca 3,40 eur. Neraz sa nám stalo, že táto spoločnosť si dáva šialené ceny," okomentoval maminu skúsenosť fanúšik stránky. Suma, ktorú žena zaplatila, zdvihla zo stoličky nejedného Slováka. Také ceny sa však pomaly stávajú realitou aj pri iných druhoch zeleniny...

Na tento príbeh sa ozvala ďalšia Slovenka, ktorá odfotila pre zmenu cenu karfiolu u našich susedov. Možno by ste čakali, že v takej metropole ako je Viedeň, by ste zaplatili viac, no keď zbadáte jej fotku, budete prekvapení. "Proste som musela toto odfotiť.. Polovičná cena a ešte aj bio," okomentovala fotku zo známeho obchodného reťazca v susednom Rakúsku. Za kus bio karfiolu tam zaplatila 2,69 eur.

Slovenka odfotila, koľko stojí karfiol vo Viedni.
Slovenka odfotila, koľko stojí karfiol vo Viedni.
Zdroj: Facebook/Nekŕmte nás odpadom

Na Slovensku sa zmrazia ceny niektorých potravín

Niektoré základné potraviny by sa nemali v priebehu nasledujúcich troch mesiacov zdražovať. Vyplýva to z iniciatívy obchodných reťazcov, o ktorej v piatok informoval dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan spolu s predsedom Slovenskej aliancie moderného obchodu Martinom Krajčovičom a viceprezidentom Zväzu obchodu SR Filipom Kasanom.

Rozsah produktov so zastropovanými cenami bude u každého z obchodných reťazcov iný, no ide hlavne o potraviny domáceho pôvodu. Minister Vlčan uviedol, že zastropovanie bude platiť od pondelka 20. marca, pričom potraviny so zastropovanou cenou budú označené logom "Protiinflačná garancia". "Som veľmi rád, že sme na ministerstve prijali iniciatívu so zástupcami ôsmich najväčších obchodných reťazcov o zastropovaní približne 400 najmä slovenských potravín," dodal Vlčan.

Cieľom iniciatívy podľa Kasanu je chrániť spotrebiteľov pred zdražovaním, no bez deformovania trhu štátnymi zásahmi. "Členovia zväzu obchodu podpisom deklarácie o cenovej stabilite spred roka prijali záväzok, že k cenotvorbe potravín budú pristupovať citlivo a obchodné marže nebudú zvyšovať. Tento záväzok sme dodržali a ceny potravín rástli len z dôvodu zvýšenia odbytových cien našich dodávateľov," uviedol Kasana.