Partner exprezidentky Zuzany Čaputovej Juraj Rizman upozornil na znovuotvorenie 77 rokov starého prípadu, ktorý sa opäť dostal do pozornosti vďaka novým objaveným materiálom. Tie podnietili české policajné zložky k ďalšiemu vyšetrovaniu. Jeho vyjadrenie zverejnila organizácia Post Bellum Slovensko, kde pôsobí ako riaditeľ komunikácie a vzťahov s verejnosťou.
"Česká polícia obnovila vyšetrovanie úmrtia Jana Masaryka, syna prvého československého prezidenta a dlhoročného ministra zahraničných vecí ČR, ktorý za záhadných okolností umrel len dva týždne po komunistickom prevrate v roku 1948," oznámil na úvod.
"Prvé vyšetrovania viedla komunistická moc a jej tajná služba ŠTB. Tie závery boli také, že Jan Masaryk spáchal samovraždu. Už v roku 68-69, keď došlo k revízii tohto prípadu, bolo jasné, že toto je verzia, ktorá je neudržateľná," opísal udalosti z dávnej minulosti.
"Vtedy komunistická moc sa pokúsila o taký úskok a prípad uzavrela ako nešťastnú náhodu. Skutočné vyšetrovania došli až po páde komunizmu v roku 1989. Tie vyšetrovania jednoznačne potvrdili, vzhľadom na to, kde sa našlo telo Jana Masaryka, v akom stave sa našlo, aká bola dôkazná situácia na mieste činu, že nemohlo ísť ani o samovraždu, ani o nešťastnú náhodu," ozrejmil posun vo vyšetrovaní.
"Vec bola uzatvorená ako vražda, pričom páchateľ bol neznámy. Česká polícia dnes otvára tento prípad, pretože sa dostala k novým materiálom z archívov USA, vo Veľkej Británii, ale aj vo Francúzsku, ktoré prinášajú do tohto prípadu nové svetlo," objasnil aktuálnu situáciu.
"Jana Masaryka mali pred jeho smrťou navštíviť traja muži. Malo dôjsť k hádke. Jan Masaryk mal údajne kričať niečo o tom, že dokumenty, ktoré mu doniesli, nepodpíše a toto im podpíše len cez jeho mŕtvolu. Uvidíme, ako toto vyšetrovanie dopadne," opísal možno posledné minúty života známeho politika.
"Niektoré zločiny nie sú premlčané nikdy. A toto je dôležité posolstvo - tak pre našu prítomnosť, ako aj pre našu budúcnosť," uviedol počas víkendu Rizman k celému vyjadreniu ohľadom otvorenia prípadu z dôb komunizmu. Fotku jeho príspevku si môžete pozrieť v galérii na začiatku článku.