21. jún. 2024 o 18:00
Miloš Audi, Koktejl

Dievčina si myslela, že si len natiahla sval: Zdrvujúca diagnóza! Skoro zomrela...

placeholder
Žena takmer zomrela kvôli zlej diagnóze.
Zdroj: northfoto.com

Zdrvujúca správa!

Zaujímavosti
21. jún. 2024 o 18:00
Dievčina si myslela, že si len natiahla sval: Zdrvujúca diagnóza! Skoro zomrela...

Zdrvujúca správa!

Mladá žena takmer zomrela po tom, čo si krvnú zrazeninu pomýlila s natiahnutým svalom. 22-ročná Holly Whitehall bolesti pociťovala niekoľko mesiacov a jej príznaky sa neustále zhoršovali. Ako informoval portál The Sun, potvrdila, že lekári si všimli krvné zrazeniny v jej tele len 10 dní pred jej výletom do Austrálie a ak by nastúpila do lietadla, existovala veľká pravdepodobnosť smrti.

Stupňujúca sa bolesť

Whitehall, ktorá pochádza z anglického Nottinghamu, prvýkrát pocítila bolesť ľavého bedra v októbri minulého roka. Domnievala sa však, že ide o stav zavinený prílišným chodením do posilňovne. "Nepovažovala som to za niečo nebezpečné. Hovorila som si, že ide len o natiahnutý sval," poznamenala.

Neskôr sa však bolesť začala postupne zhoršovať, a preto sa 22-ročná žena rozhodla navštíviť svojho obvodného lekára. "O pár dní som si myslela, že to začína byť dosť bolestivé, a tak som vyskúšala klasický ľadový obklad a aj hrejivú masť, ale nič nepomáhalo. Moji rodičia mi preto poradili, aby som sa nechala vyšetriť, a tak som išla k lekárovi, aby mi urobil testy," dodala Whitehall.

Podľa lekárov mohla zomrieť

Lekár ju onedlho poslal na pohotovosť, pretože mal podozrenie na cystu na vaječníkoch. Ďalšie testy v nemocnici však odhalili, že 22-ročná žena mala v pľúcach, žalúdku a ľavej nohe viaceré smrteľné krvné zrazeniny. "Boli šokovaní, že to neovplyvnilo moje dýchanie. Podľa nich išlo o značnú nádielku a mala som šťastie, že som nažive," ozrejmila.

Whitehall dodala, že o pár týždňov po zistení mala vycestovať na svoju vysnívanú dovolenku do Austrálie. Lekári jej však povedali zdrvujúcu správu. "Uviedli, že keby som nastúpila do lietadla, domov by som sa už živá nedostala," vysvetlila šokovaná žena.

Neskoršie testy odhalili, že Whitehall trpí takzvaným antifosfolipidovým syndrómom, poruchou imunitného systému, ktorá zvyšuje riziko tvorby krvných zrazenín. Podľa lekárov sa toto ochorenie malo spojiť s antikoncepciou, ktorú 22-ročná žena užíva od roku 2022. "Najviac ma desí, že som nevedela, čo sa deje v mojom tele a ako rýchlo to z ničoho nič prišlo," povedala s tvrdením, že musela podstúpiť dve operácie na odstránenie krvných zrazenín.

Whitehall upozornila, že po tejto trojtýždňovej hospitalizácii bude musieť užívať lieky na riedenie krvi do konca života. Preto varovala verejnosť pred rizikami spojenými s antikoncepčnými tabletkami. "Neignorujte žiadne príznaky alebo bolesti, najmä ak užívate nejaké lieky. Radšej sa choďte nechať vyšetriť, len pre istotu," ukončila.