26. jan. 2023 o 04:30
mob, Koktejl

K Zemi sa rúti asteroid: Príde to už o pár hodín!

placeholder
Asteroid (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Asteroid objavili len nedávno.

Veda
26. jan. 2023 o 04:30
K Zemi sa rúti asteroid: Príde to už o pár hodín!

Asteroid objavili len nedávno.

Asteroid 2023 BU bol objavený iba v sobotu (21. januára), ale vstúpi do našej atmosféry a preletí okolo Zeme koncom tohto týždňa, píše britský denník Mirror. Vesmírne teleso sa pohybuje rýchlosťou vyše 53 590 km/hod., má vstúpiť do zemskej atmosféry tento týždeň - ale našťastie by mal planétu minúť. Asteroid 2023 BU bol objavený v sobotu 21. januára, ale vo svete astronómie robí veľký rozruch, keďže sa pohybuje priamo k nám.

Ako uvádza Daily Star, asteroid má prejsť približne 10,5-tisíc kilometrov okolo Zeme, čo je z astronomického hľadiska malá vzdialenosť. Zjednodušene povedané, teleso sa bude nachádzať len v rozmedzí troch percent priemernej vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom, čo je neuveriteľne blízko.

Podľa údajov zhromaždených Centrom pre štúdium objektov v blízkosti Zeme (CNEOS) NASA za 300 rokov od roku 1900 do roku 2200 je vesmírny kameň štvrtým najbližším z 35 000 minulých a budúcich priblížení k Zemi.

Podľa údajov CNEOS meria skala iba 3,7 m až 8,5 m, čo znamená, že by to bola malá hrozba, aj keby smeruje k Zemi. Asteroidy menšie ako 25 metrov s najväčšou pravdepodobnosťou zhoria, keď vstúpia do zemskej atmosféry, čo povedie k malému alebo žiadnemu poškodeniu na zemi.

Ako asteroid sviští okolo našej planéty budete môcť sledovať v priamom prenose pomocou robotických, diaľkovo ovládaných ďalekohľadov. Sú súčasťou projektu virtuálneho teleskopu, ktorý prevádzkuje Astronomické observatórium Bellatrix v talianskom Ceccane. Živé vysielanie sa má začať vo štvrtok (26. januára) o 19:15.