31. aug. 2023 o 07:30
TASR, mob, Koktejl

Surová poprava známej českej herečky († 38): Zavraždili ju, keď donakrúcala komédiu!

placeholder
Česká herečka Anna Letenská.
Zdroj: reprofoto/ film Pelikán má alibi

Bola surovo popravená.

Zahraničné promi
31. aug. 2023 o 07:30
Surová poprava známej českej herečky († 38): Zavraždili ju, keď donakrúcala komédiu!

Bola surovo popravená.

Anna Letenská († 38) sa navždy zapíše od dejín ako údajne jediná česká herečka, ktorú popravili. Narodila sa 29. augusta 1904 v mestečku Nýřany a už od malička mala blízko k divadlu. Jej rodičia boli ochotníci a svoju prvú úlohu dostala ešte ako dieťa.

Vo filme sa prvý raz objavila v roku 1937, no jej kariéra pred kamerou trvala iba päť rokov. Svoje posledné filmy natáčala v roku 1942 v zložitých podmienkach počas okupácie. Český režisér Otakar Vávra dal Letenskej úlohu v známej komédii Přijdu hned a hoci snímka bavila divákov, v jeho pozadí stála tragická okolnosť.

Hneď po jeho dokončení odviedlo gestapo herečku a za nepriamu pomoc účastníkom atentátu na Heydricha popravilo jej manžela a napokon aj ju. Spoločne s manželom Vladislavom Čalúnom pomohli lekárovi Břetislavovi Lyčkovi, ktorý ošetroval parašutistu Jána Kubiša. Vávra spomínal, ako herečka po každom zábere čakala v kúte s hlavou v dlaniach, no na jej hereckom výkone sa tieto skutočnosti nijako neprejavili.

„V rámci druhej vlny zatýkania spoluúčastníkov atentátov na Heydricha bolo zatknutých 294 ľudí vrátane Anny. Po tvrdom výsluchu ich uväznili v Malej pevnosti v Terezíne. Rozsudok smrti bol vyslovený 29. septembra a väzňov premiestnili do koncentračého tábora Mauthausen-Gusen. Tam 24. októbra o 10:56 Letenskú popravili. Jej manžela zavraždili ďalší rok v januári na rovnakom mieste,“ uvádza český denník Blesk.

Atentát na Heydricha

Po okupácii Čiech a Moravy v marci 1939 sa zastupujúcim ríšskym protektorom v krajine stal Reinhard Heydrich. Úrad prevzal s úlohou bezpodmienečne pacifikovať české krajiny v záujme pokojného zázemia a nerušenej výroby pre front. Nastolil režim krutého prenasledovania odbojového hnutia.

Československá vláda v Londýne podporovala domáci odboj a vypracovala plán atentátu na Heydricha. Podporu domácemu odboju mali poskytnúť skupiny parašutistov, vyškolených v Británii a postupne vysadzovaných na rôznych miestach okupovaných Čiech. V decembri 1941 vysadili neďaleko Prahy československých výsadkárov, rotmajstrov Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša s úlohou uskutočniť atentát.

Dvojica ho zrealizovala 27. mája 1942 v Prahe. Jozef Gabčík vstúpil so samopalom do vozovky pred Heydrichovo auto a vystrelil. Keďže mu zlyhala zbraň, Jan Kubiš na auto hodil pripravenú bombu. Ríšsky protektor Reinhard Heydrich zomrel o niekoľko dní na utŕžené zranenia. Nacisti ako reakciu na atentát rozpútali teror, vypálili obce Lidice a Ležáky a zmarili desiatky životov nevinných ľudí.

Jozef Gabčík a Jan Kubiš sa po atentáte ukrývali s ďalšími piatimi výsadkármi v podzemí pravoslávneho chrámu sv. Cyrila a Metoda na Resslovej ulici v Prahe. Po prezradení úkrytu sa všetci zúfalo bránili, posledný náboj si nechali pre seba. Samovraždu spáchal posledným nábojom 18. júna 1942.