Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu v moskovskom Kremli prijal Alího Larídžáního, ktorý je hlavným poradcom duchovného vodcu Iránskej islamskej republiky Alího Chameneího pre strategické záležitosti. Podľa agentúry AFP o tom novinárov informoval Putinov hovorca Dmitrij Peskov.
Podľa Peskova Larídžání „na pokyn svojho vedenia tlmočil hodnotenie zhoršenej situácie na Blízkom východe a okolo iránskeho jadrového programu.“ Ako poznamenal Peskov, „ruská strana vyjadrila (svoje) známe postoje zamerané na stabilizáciu situácie v regióne a politické riešenie otázok súvisiacich s iránskym jadrovým programom.“
Počas nedávnej vojny Iránu s Izraelom sa Rusko postavilo diplomaticky na stranu Iránu, pričom kritizovalo izraelské a americké útoky na iránske územie vrátane bombardovania jadrových zariadení lietadlami USA. Napriek prímeriu po júnovej vojne na Strednom a Blízkom východe pretrváva napätie: izraelská vláda totiž sľúbila zabrániť obnove iránskych jadrových kapacít a hrozí ďalšími údermi na Irán.
Irán a Rusko už roky spája strategické partnerstvo, majú spoločné geopolitické záujmy v Sýrii, spolupracujú vojensky vrátane dronov i ekonomicky, pričom obe tieto krajiny čelia západným sankciám.
Ajatolláh Alí Chameneí má konečné slovo vo všetkých dôležitých otázkach štátnej politiky vrátane obrany, zahraničných vzťahov, jadrového programu a bezpečnosti. Pod kontrolou má aj Revolučné gardy (IRGC), ktoré majú kľúčovú rolu v politike aj ekonomike. Vláda a prezident musia rešpektovať jeho rozhodnutia a nesmú konať bez jeho súhlasu.
Ako ajatolláh je duchovným vodcom šiitského islámu v krajine. Je vnímaný aj ako garant revolúcie z roku 1979 a islamského režimu. Jeho výroky a rozhodnutia majú veľký vplyv na verejnú mienku aj na elity. Vo funkcii bude doživotne. Jeho výmenu môže iniciovať len Rada expertov, ktorá však sama podlieha jeho silnému vplyvu.