01. aug. 2022 o 12:16
TASR, Koktejl

Zhoršil sa náš životný štandard? Čísla hovoria za všetko, toľkoto percent Slovákov sa bojí zdražovania

placeholder
Naďalej stúpajú ceny potravín, pohonných hmôt a energií (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Miera inflácie dosiahla v poslednom čase dlhoročné rekordy.

Ekonomika
01. aug. 2022 o 12:16
Zhoršil sa náš životný štandard? Čísla hovoria za všetko, toľkoto percent Slovákov sa bojí zdražovania

Miera inflácie dosiahla v poslednom čase dlhoročné rekordy.

Výrazné obavy zo zdražovania a inflácie uviedlo 67 % opýtaných Slovákov. Viac ako polovica pocítila výrazné zhoršenie životného štandardu. Značne k tomu prispieva aj fakt, že až 65 % respondentov pociťuje značne negatívny vplyv zvyšovania cien na ich schopnosť odkladať si pravidelné mesačné úspory v rovnakej miere ako predtým.

Vyplýva to z prieskumu pracovného portálu Kariéra.sk, do ktorého sa zapojilo 5340 respondentov. Miera inflácie dosiahla v poslednom čase dlhoročné rekordy, pripomína spoločnosť. V júli bola v eurozóne na úrovni 8,9 % a na Slovensku 12,8 %.

"Viac ako polovica slovenských domácností si musela výrazne utiahnuť opasok a bola nútená začať efektívnejšie hospodáriť so svojimi financiami. Na druhej strane 38 % opýtaných pocítilo zdražovanie len minimálne," priblížila Katarína Tešla, manažérka komunikácie a PR portálu.

Podľa Štatistického úradu SR bol rast cien zaznamenaný vo všetkých 12 sledovaných odboroch. Uvádza tiež, že naďalej stúpajú ceny potravín, pohonných hmôt a energií. Zdražovanie postihlo aj odvetvie služieb. Výrazne sme si museli priplatiť v reštauráciách a kaviarňach, za ubytovacie služby a najnovšie aj za odevy a obuv. Najvyšší podiel vo výdavkoch pre slovenskú domácnosť aktuálne predstavujú náklady na bývanie.

"Výrazný nárast inflácie, neustále zdražovanie a hroziaca energetická kríza sa podpísali aj na sporení Slovákov," vysvetlila Tešla. Naopak, 35 % opýtaných obyvateľov Slovenska nezaznamenalo výraznejší nárast životných nákladov a dokážu usporiť rovnakú sumu ako doteraz.