Zaujímavosti
video Video
photo Foto
13. jún. 2024 o 19:00
Miloš Audi, Koktejl

Šokujúca 62-ročná FOTO zápasu Československa s Brazíliou! Drží muž predmet z budúcnosti?

placeholder
Ukazuje fotka predmet z budúcnosti?
Zdroj: x.com/ScaryPlanetSC

Fotografia skrýva nečakaný detail!

Zaujímavosti
13. jún. 2024 o 19:00
Šokujúca 62-ročná FOTO zápasu Československa s Brazíliou! Drží muž predmet z budúcnosti?

Fotografia skrýva nečakaný detail!

Existuje veľké množstvo historických artefaktov, ktoré sú predmetom nekonečných diskusií medzi konšpiračnými teoretikmi. Ako informoval portál Mirror, jedným z týchto predmetov je však už niekoľko desaťročí aj futbalová fotografia, ktorá šokovala nielen fanúšikov tohto takmer 200-ročného športu, ale aj širokú verejnosť. Mnohí totiž tvrdia, že jeden z reportérov drží v ruke vyklápací telefón.

Predmet z budúcnosti?

Šokujúca fotografia pochádza z roku 1962, kedy sa odohralo finále majstrovstiev sveta vo futbale. Pri tejto udalosti nastúpili proti sebe tímy Brazílie a Československa, pričom nakoniec zvíťazila juhoamerická krajina rozdielom 3:1.

Samotný obrázok vznikol priamo po skončení zápasu. Môžete na nej vidieť vtedajšieho kapitána brazílskeho tímu, obrancu Maura Ramosa, ktorý víťazoslávne zdvíha trofej majstrov sveta. Snímka však, prekvapivo, nie je zaujímavá kvôli Ramosovi. Bližší pohľad na tento záber totiž odhaľuje oveľa zvláštnejší fenomén, ktorý spustil búrlivé diskusie. Medzi skupinou reportérov a fotografov, je totiž vidieť človek, ktorý v rukách drží predmet pripomínajúci vyklápací telefón.

Zaujímavé tiež je, že Ramos na fotografií hľadí priamo do tohto podivného predmetu s udiveným výrazom v tvári. Preto sa mnohí konšpirační teoretici domnievajú, že skutočne ide o artefakt z budúcnosti.

Je to naozaj pravda?

Pravda je však celkom iná. Dôvodom je, že prvé vyklápacie telefóny boli uvedené na trh až o takmer 35 rokov neskôr. To tiež naznačuje, že príslušné zariadenie je oveľa kompatibilnejšie s dekádou, v ktorej bola fotografia vyhotovená. Najpresnejšou teóriou je, že reportér v ruke nedrží telefón, ale dvojokú zrkadlovku, ktorá patrila k najpoužívanejším a najzákladnejším nástrojom pre fotografov. Jediné, čo však môže vyvracať toto tvrdenie je, že muž drží zariadenie v jednej ruke.

Dvojoká zrkadlovka je veľmi komplexné zariadenie, ktoré na fungovanie využíva dvojicu objektívov. Jeden zabezpečuje obraz pre film, zatiaľ čo druhý prenáša obraz na matnicu, na ktorej ho pozoruje fotograf. Tento nástroj sa dlhé desaťročia využíval aj v Československu, pričom sa tešil veľkej obľube u pracovníkov novín.