Zdražovanie energií vedie mnohých ľudí k snahe uskromniť sa. Nie vždy to však môže dopadnúť dobre. V snahe ušetriť berú mnohí ľudia do úvahy aj šetrenie pri kúrení. A hoci odborníci odporúčajú šetriť, nefunguje to tak, že to máme robiť za každú cenu.
Štátny zdravotný ústav v Česku varuje, že drastické zníženie teploty a obmedzenie vetrania môže spôsobiť množenie nebezpečných baktérií a plesní. A tie potom ovplyvňujú zdravotný stav obyvateľa bytu či domu.
Neplatí to však len pri kúrení, ale pri bojleroch s teplou úžitkovou vodou. Mnoho ľudí v Česku tak už skončilo na antibiotikách. Kvôli nedostatočne ohriatej vode v nádržiach a potrubiach sa začala množiť nebezpečná baktéria, upozorňuje v reportáži TV Markíza.
Hygiena u našich susedov hlási 20% nárast prípadov ochorení na baktériu legionella pneumophila. Stačí keď sa v takejto nevhodnej vode osprchujete a baktériu vdýchnete. Na legionelózu zomrel v januári 2022 aj bývalý predseda Európskeho parlamentu, taliansky politik a novinár David Sassoli († 66).
„Môže prebiehať ako ľahšia forma (horúčka), alebo ako pľúcna forma a môže napádať aj ďalšie orgány,“ vysvetlila pre tvnoviny.sk riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne Ľudmila Bučková. Choroba sa medzi ľuďmi neprenáša a ohrozuje najmä starších a oslabených ľudí.
Upravuje sa aj zákon, aby od 12. januára 2023 správcovia budov nemohli znížiť teplotu pod bezpečných 50 °C.