31. aug. 2023 o 18:00
NK, Koktejl

Ženu trápila zábudlivosť a depresie: Z toho, čo jej lekári vytiahli z mozgu, vás zamrazí!

placeholder
Keď neurochirurgička objavila v ženinom mozgu parazita, zostala šokovaná. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Bizarný prípad.

Zahraničie
31. aug. 2023 o 18:00
Ženu trápila zábudlivosť a depresie: Z toho, čo jej lekári vytiahli z mozgu, vás zamrazí!

Bizarný prípad.

Žene z mozgu vytiahli 8 cm dlhého červa. Pre doktora Sanjaya Senanayakeho na oddelení infekčných chorôb v nemocnici v Canebrre to mohol byť celkom bežný deň, až kým mu kolegyňa neurochirurgička nepovedala: "Panebože, neuveríte, čo som práve našla v mozgu jednej pani - a je to živé a vrtí sa to."

Doktorka Hari Priya Bandiová vytiahla zo svojej pacientky 8 cm dlhú parazitickú škrkavku, informoval The Guardian. S kolegami sa chcela poradiť, ako postupovať ďalej.

64-ročná žena z juhovýchodnej časti Nového Južného Walesu, bola prvýkrát prijatá do nemocnice koncom januára 2021 po tom, čo tri týždne trpela bolesťami brucha a hnačkou, po ktorých nasledoval neustály suchý kašeľ, horúčka a nočné potenie. V roku 2022 sa u nej objavili aj príznaky zabúdania a depresie. Vyšetrenie jej mozgu magnetickou rezonanciou odhalilo abnormality, ktoré si vyžiadali operáciu.

"Neurochirurgička do toho však určite nešla s tým, že nájde krútiaceho sa červa. Neurochirurgovia sa pravidelne zaoberajú infekciami v mozgu, ale toto bol nález, ktorý sa vyskytne raz za kariéru. Nikto nečakal, že nájde niečo také," povedal Senanayake.

Prekvapujúci objav podnietil tím, aby sa rýchlo spojil a odhalil, o aký druh škrkavky ide, a hlavne rozhodol o ďalšej liečbe, ktorú by pacientka mohla potrebovať.

"Jednoducho sme siahli po učebniciach a hľadali sme všetky rôzne druhy škrkaviek, ktoré by mohli spôsobiť neurologickú inváziu," povedal Senanayake. Ich hľadanie bolo bezvýsledné, a tak sa obrátili na externých odborníkov.

"Canberra je malé mesto, takže sme červa, ktorý bol stále živý, poslali rovno do laboratória vedca CSIRO, ktorý má s parazitmi veľké skúsenosti. On sa naň len pozrel a povedal: 'Preboha, toto je Ophidascaris robertsi'."

Ophidascaris robertsi je oblý červ, ktorý sa zvyčajne vyskytuje u pytónov. Pacientka z nemocnice v Canberre je prvým prípadom na svete, keď sa tento parazit našiel u človeka. Žena žije v blízkosti jazera, ktoré obývajú pytóny kobercové. Napriek tomu, že neprišla do priameho kontaktu s hadom, často zbierala z okolia jazera rastliny, ktoré používala pri varení.

Pytón kobercový mohol parazita preniesť svojimi výkalmi. (ilustračné foto)
Pytón kobercový mohol parazita preniesť svojimi výkalmi. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Odborníci predpokladajú, že pytón mohol vypustiť parazita prostredníctvom svojich výkalov. Domnievajú sa, že pacientka sa pravdepodobne nakazila pri dotyku s miestnou trávou a prenesením vajíčok na jedlo alebo kuchynské náčinie, alebo pri konzumácii zelene.

Senanayake uviedol, že pacientku je potrebné liečiť aj na ďalšie larvy, ktoré mohli napadnúť iné časti jej tela, napríklad pečeň. Ale vzhľadom na to, že žiadny pacient nebol doteraz na tohto parazita leičený, boli opatrní. Niektoré lieky by mohli vyvolať zápal, pretože by larvy odumreli, a to by mohlo byť škodlivé pre orgány, ako je napríklad mozog.

"Tá úbohá pacientka bola taká odvážna a úžasná. Nikto by nechcel byť prvým pacientom na svete s oblými červami, ktoré sa vyskytujú u pytónov, a my pred ňou naozaj skladáme klobúk. Bola úžasná," povedal Senanayake.

Pacientka sa zotavuje dobre a stále je pravidelne monitorovaná. Vedci naďalej skúmajú, či predchádzajúci zdravotný stav, ktorý jej oslabil imunitu, mohol viesť k tomu, že sa larvy uchytili. Prípad bol zdokumentovaný v septembrovom vydaní časopisu Emerging Infectious Diseases.

Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb tri štvrtiny nových alebo vznikajúcich infekčných chorôb u ľudí pochádzajú od zvierat. Senanayake uviedol, že prípad poukazuje na nebezpečenstvo prenosu chorôb a infekcií zo zvierat na ľudí, najmä keď ľudia a zvieratá začínajú žiť tesnejšie vedľa seba.

"Za posledných 30 rokov sa na svete objavilo približne 30 nových infekcií. Z tých je na celom svete približne 75 % zoonotických, čo znamená, že došlo k prenosu zo sveta zvierat na svet ľudí. Patria sem aj koronavírusy," povedal.

"Ophidascaris sa neprenáša medzi ľuďmi, takže prípad tejto pacientky nespôsobí pandémiu ako Covid-19 alebo Ebola. Tento had a parazit sa však vyskytujú aj v iných častiach sveta, takže je pravdepodobné, že v nasledujúcich rokoch budeme počuť aj o ďalších prípadoch."

Lekár infekčných chorôb profesor Peter Collignon, ktorý sa na prípade nepodieľal, uviedol, že niektoré zoonózy nemusia byť nikdy diagnostikované, ak sú dostatočne ojedinelé a lekári nevedia, čo majú hľadať.

"Niekedy ľudia zomrú, pričom sa nikdy nezistí príčina. Pri stretnutí so zvieratami a prostredím sa oplatí dávať si pozor, dôkladne umývať potraviny a správne variť jedlo a nosiť ochranu, napríklad dlhé rukávy, aby vás nepohrýzli," povedal.