04. jún. 2024 o 09:23
TASR, Koktejl

Zavraždili primátorku, ktorá bola vlani terčom únosu: Čo sa jej stalo?

placeholder
V Mexiku zavraždili primátorku Yolandu Sánchezovú Figueroaovú.
Zdroj: Facebook/Lic Yolanda Sánchez Figueroa

V zajatí ju držali tri dni.

Krimi
04. jún. 2024 o 09:23
Zavraždili primátorku, ktorá bola vlani terčom únosu: Čo sa jej stalo?

V zajatí ju držali tri dni.

Sotva 24 hodín po tom, čo bola Claudia Sheinbaumová zvolená za vôbec prvú ženu-prezidentku v dejinách Mexika, bola v meste Cotija smrteľne postrelená jeho primátorka Yolanda Sánchezová Figueroaová. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

Vraždu primátorky potvrdila prostredníctvom sociálnych sietí aj vláda mexického štátu Michoacán, ktorá ju ostro odsúdila. Bezpečnostné zložky spustili pátranie po páchateľoch útoku.

Došlo k nemu v pondelok, keď Sánchezová v sprievode svojho ochrankára vstupovala do telocvične neďaleko hlavného námestia Cotije. Skupina neznámych mužov vtedy spustila paľbu, čo vyvolalo prestrelku, pri ktorej bola primátorka vážne zranená. Po prevoze do nemocnice lekári konštatovali jej smrť, napísal na svojom webe denník El Universal. Nateraz nie je známe, či za útokom stojí organizovaná zločinecká skupina.

Sánchezovú vlani 23. septembra v Guadalajare uniesli údajní členovia drogového kartelu Cártel de Jalisco Nueva Generación (CJNG). V čase únosu ešte Sánchezová nemala ochranku. Na slobodu bola prepustená po troch dňoch. Yolanda Sánchezová bola prvou ženou na poste primátorky mesta Cotija. Vo voľbách v júni 2021 porazila protikandidáta z vládneho ľavicového Hnutia národnej obrody (MORENA).

V Mexiku sa v nedeľu konali prezidentské voľby, voľby guvernérov viacerých štátov a volili sa aj starostovia, primátori a poslanci mestských zastupiteľstiev. Kampaň pred týmito voľbami bola extrémne násilná - od jesene minulého roku bolo zavraždených viac ako 30 kandidátov. Sheinbaumová vo svojom povolebnom prejave prisľúbila zastaviť vlnu násilia v krajine.