19. máj. 2024 o 08:00
žani, TASR, Koktejl

Leontýnku z Ať žijí duchové! zabila rakovina: Vedela Vávrová († 41), že jej ostávajú hodiny života?

placeholder
Dana Vávrová († 41) ako Leontýnka z Ať žijí duchové!
Zdroj: Reprofoto/Ať žijí duchové

Rodina prežívala obrovskú bolesť.

Zahraničné promi
19. máj. 2024 o 08:00
Leontýnku z Ať žijí duchové! zabila rakovina: Vedela Vávrová († 41), že jej ostávajú hodiny života?

Rodina prežívala obrovskú bolesť.

Česká herečka a režisérka Dana Vávrová († 41), ktorá sa preslávila hlavne detskými úlohami v československej kinematografii 70. a 80. rokov minulého storočia, podľahla v roku 2009 rakovine. Vávrová žila od 80. rokov minulého storočia v Nemecku, kde patrila k uznávaným herečkám a často vystupovala vo filmoch svojho manžela, nemeckého kameramana a režiséra Josepha Vilsmaiera († 81).

Mnohí českí a slovenskí diváci si zapamätali Vávrovú v postave Leontýnky z československého filmu Ať žijí duchové (1976), za ktorú dostala cenu detského diváka. Zahrala si aj v seriáloch My všichni školou povinní (1984), Bambinot (1984) a vo filmoch Pan Tau (1988) a Brontosaurus (1979). V poslednom desaťročí pôsobila aj ako režisérka, producentka a scenáristka.

O tom, že má zákerné ochorenie takmer nikto nevedel. Napriek tomu, že liečba neprinášala pozitívne výsledky, Dana sa nevzdávala a o svoj život bojovala. Ako pripomína Blesk.cz, rakovina krčka maternice metastázovala do žalúdka, pečene a tiež pľúc. Pred smrťou bola hospitalizovaná na mníchovskej klinike. Len deň predtým ako naposledy vydýchla, sa bola poprechádzať s manželom a dcérami, akoby tušila, čo sa blíži a užívala si posledné chvíle s najbližšími.

"So smrťou Dany sme stratili nadovšetko milovanú matku, manželku a najlepšiu priateľku. Navždy si v srdciach uchováme jej nádherné oči, úsmev... Bola to jedinečná bytosť, neskutočne silná žena, do poslednej chvíle sa nevzdala nádeje. Svojou radosťou zo života nám dodávala veľa sily, aby sme tieto ťažké časy ustáli. O to ťažšie je pre nás prekonať bolestnú skutočnosť, že tu s nami už nie je,“ zveril sa zdrvený vdovec Vilsmaier nemeckému denníku Bunte.