18. apr. 2024 o 12:52
TASR, Koktejl

Biden označil Čínu za xenofóbnu: Ostrá reakcia čínskeho rezortu diplomacie

placeholder
Americký prezident Joe Biden skritizoval Čínu v oblasti obchodu.
Zdroj: TASR/AP

Biden skritizoval Čínu aj v oblasti obchodu.

Zahraničné správy
18. apr. 2024 o 12:52
Biden označil Čínu za xenofóbnu: Ostrá reakcia čínskeho rezortu diplomacie

Biden skritizoval Čínu aj v oblasti obchodu.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok obvinilo Spojené štáty z pokrytectva. Reagovalo na nedávne vyjadrenia prezidenta USA Joea Bidena, že Čína je "xenofóbna" a "podvádza" v oblasti obchodu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP. "Chcel by som sa ho spýtať: hovoríte o Číne alebo o samotných Spojených štátoch?" povedal hovorca čínskeho rezortu diplomacie Lin Ťien v reakcii na Bidenove slová.

Prezident USA v stredajšom prejave v rámci predvolebnej kampane v americkom štáte Pensylvánia vyzval na trojnásobné zvýšenie ciel na čínsku oceľ a hliník, aby ochránil amerických výrobcov pred lacným dovozom. Je to podmienené zisteniami, či Peking používa praktiky narúšajúce hospodársku súťaž.

"Nesúťažia, ale podvádzajú. Podvádzajú a my sme videli škody tu v Amerike," uviedol 81-ročný Biden v sídle odborového zväzu United Steelworkers v Pittsburghu. Dodal, že čínske oceliarske spoločnosti "sa nemusia obávať o zisk, pretože čínska vláda ich vo veľkej miere dotuje". "Sú xenofóbni... Majú skutočné problémy. Nechcem bojovať s Čínou, chcem konkurenciu - ale spravodlivú konkurenciu," zdôraznil šéf Bieleho domu.

Americká ministerka financií Janet Yellenová počas nedávnej návštevy Číny povedala, že Washington "nebude akceptovať" situáciu, keď podhodnotený čínsky tovar zaplaví globálny trh a poškodí priemysel inde vo svete.